Haberler

Makaleler

HAMİLELİK ÖNCESİNDE HANGİ BESİNLER TÜKETİLMELİ, NASIL BESLENMELİ?

hamilelik öncesi beslenme besinlerHamilelik Öncesinde Hangi Besinler Tüketilmeli, Nasıl Beslenmeli?

 

Anne olmayı planlıyor ve hamile kalmadan önce nasıl beslenmeniz gerektiğini düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre. Zira hamile kalmadan önce beslenmenizi düzene sokmalı ve bebeğinizin sağlığı için birçok besini bu dönemde almalısınız. Hamile kalmadan önce varsa zararlı alışkanlıklarınızı bırakmak ve beslenmenize özen göstermek, sağlıklı bir hamilelik geçirebilmeniz için en önemli adımdır. Sağlıklı bir hamilelik demek bebeğinizin de sağlıklı olması ve her şeyiyle normal süreçli bir hamilelik geçirmeniz demektir. Tüm araştırmalar hamile kalmadan önceki ve hamilelik sürecindeki beslenme alışkanlıklarının bebeğin sağlığını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Aynı zamanda doğru bir beslenme tercihi hamile kalmanızı da kolaylaşacaktır. Unutulmaması gereken şey bu süreçte annenin yanında babanın da sağlıklı beslenmesine özen göstermesi gerektiğidir.

 

Doğum kontrolünü bıraktınız ve artık bebek istiyorsunuz. Hamilelik öncesi beslenme için:

 

Folik Asit Almaya Başlayın

 

Hamile kalmaya karar verdiğiniz ve doğum kontrolünü bıraktığınız andan itibaren folik asit almaya başlamalısınız. Folik asit almaya hamileliğin 12. Haftasına kadar devam edilmelidir. Peki folik asit nedir ve ne işe yarar? Folat veya B9 vitamini olarak ta bilinen folik asit vücutta yeni hücre oluşumunu sağlayan, DNA sentezi ve kan yapımında önemli rol oynayan bir vitamin grubudur. Hamile kalmadan önce alınan folik asit bebeğin omurga gelişiminde son derece önemlidir. Bebeklerde spina bfida adı verilen omurilik açıklığı sorununun en önemli nedeni yeterli folik asit alınmamasıdır. Doktorunuzun verdiği vitaminler içerisinde yeterli miktarda folik asit varsa gerek görmeyebilir.

 

Eşinizle Birlikte Sigara ve Alkolü Bırakın

 

Sperm ve yumurta kalitesini etkileyen sigara ve alkol, hamileliğin düşünüldüğü dönemde mutlaka bırakılmalıdır. Bu tür alışkanlıklar gebe kalmayı zorlaştırmakta, sperm ve yumurtanın kalitesini düşürmektedir.

 

Hamilelik Öncesi Beslenme

 

Hamileliğe vücudun en iyi şekilde hazırlanması gerekir. Bunun için hamilelik öncesi besinler yeterli miktarda alınmalı,  günde beş öğün sebze ve meyve tüketilmelidir. Günde iki porsiyon et, tavuk ve balık tüketimi de ihmal edilmemelidir.

 

Hamilelik Öncesi Uzak Durulması Gereken Besinler

 

Bu dönemde civa içeren köpekbalığı, kılıçbalığı gibi balıklar tüketilmemeli, yağlı balıklar ise haftada iki porsiyonu geçmemelidir. Pastörize edilmeyen süt ve süt ürünlerinden de gıda zehirlenmesi riskine karşı uzak durulmalıdır. Küflü peynir, pişmemiş et, tavuk balık asla tüketilmemeli, her sağlıklı besin grubundan dengeli bir şekilde alınmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 20.11.2016

3164

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim