Haberler

Makaleler

HAMİLELİK ÖNCESİ STRESİNİZİ İYİ YÖNETİN

hamilelik öncesi stresinizi iyi yönetinHAMİLELİK ÖNCESİ STRESİNİZİ İYİ YÖNETİN

Stres insanların yaşamında olağan bir durum. Özellikle yaşam koşullarının daha da zorlaşması, iş yoğunluğu, zamanın hızlı akması ve daha birçok etken oldukça stres yaratmakta. Stresin belli bir düzeyde yaşanması normal karşılanan bir durum. Fakat aşırı stres ve stresin iyi yönetilememesi birçok olumsuz durum yaratıyor. Aşırı stresin kadınlar üzerinde yarattığı olumsuz durumlardan birisi de hamile kalmayı zorlaştırmasıdır. Stres döllenmeyi geciktirip zorlaştırmaktadır.

Bu nedenle hamilelik planlarınız varsa ve aşırı stres altındaysanız stresinizi iyi yönetmeye ve stresinizi azaltmaya çalışmalısınız. Bunun için aşağıdaki stres azaltıcı tekniklerini kullanabilirsiniz.

1. Gün içinde birkaç set halinde ve her sette 10 defa olmak üzere derin nefes alıp vermeye çalışın. Bu solunum egzersiziyle vücuda ve beyne daha iyi oksijen alarak rahatlayabilirsiniz. Solunum egzersizinde burundan derin nefes alın ve ağızdan yavaşça nefes verin.

2. Zihninizde olumlu şeyler hayal edin ve sanki onu yaşıyormuşsunuz gibi düşünün. Kendinizi şu an olmak istediğiniz bir yerde, yapmak istediğiniz bir şeyi yaparken veya daha başka olumlu, güzel şeyler yaparken hayal edin. Bu şekilde olayları zihninizde canlandırarak hayal kurun. Bu stresinize iyi gelecektir.

3. Bazı esansiyel kokular insanlarda oldukça rahatlatıcı bir etki yapar. Örneğin lavanta kokusunun böyle bir özelliğinin olduğu bilinmektedir. Evinize, ellerinize, omuzlarınıza ve kollarınıza biraz lavanta kokusu serpiştirebilirsiniz.  Bir aktara veya doğal ürünler satılan bir yerden bu tür rahatlatıcı kokular alın.

4. Sizi dinlendirecek daha sakin ortamlarda bulunmaya çalışın. Çevrenizdeki gürültü, başka insanların stresi, çevrenizden aldığınız yoğun uyarıcılar, bunların hepsi sizde stres yaratabilir. Stresinizi azaltmak için sakin bir ortamda bulunun. Evdeyseniz televizyonu kapatın. Müziği kısın. Sessizliğin sesini dinleyin.

5. Stresinizi hafifletmek için esneme hareketleri yapın. Şunu deneyin. Kollarınızı başınızın üstüne kaldırın, sol elinizle sağ bileğinizi yakalayın ve sol tarafınıza doğru çekin. Bu şekilde 15 saniye kadar bekleyin. Sonra bunu diğer eklinizle deneyin. Yani sağ elinizle sol bileğinizi yakalayın ve sağ tarafınıza çekin. Bu pozisyonda da 15 saniye bekleyin. Sonra omuzlarınızı dairsel hareketlerle öne ve arkaya döndürün.

Yayınlanma Tarihi : 20.11.2013

4724

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim