Haberler

Makaleler

HAMİLELİK ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKEN BAZI KAVRAMLAR

hamilelik öncesi bilinmesi gereken bazı kavramlar

HAMİLELİK ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKEN BAZI KAVRAMLAR

Adet Kanaması ( Ay Başı ): Bütün bayanlar belli bir  fizyolojik olgunluğa eriştikleri zaman adet görürler. Adet kanaması bir döngü halinde devam eder. Bu her ay böyle devam eder ve gebelik için hazırlık yapılmış olur. Adet kanamasıyla rahim içi sürekli yenilenmiş olur. Hamile kalındığı zaman adet kanamaları durur.

Bebeğinizin Cinsiyeti: Bebeğinizin cinsiyetini hiçbir şekilde dış etkenler belirleyemez. Bebeğinizin cinsiyetini   belirleyecek olan genlerdir. Daha doğrusu yumurtayı dölleyen spermin taşıdığı genetik materyaldir. Sperm X kromozomuna sahipse bebek kız olur, Y kromozomuna sahipse erkek olur.

Doğum Ne Zaman Gerçekleşir: Hamilelik süresi son adet tarihinize göre 40 hafta sürer. Adetlerinizi düzenli görüyorsanız hesaplanan tarihlerde doğum yapmanız olağandır. Tabi düzensiz adet görüyorsanız, bu konuda doktorunuzun size vereceği tarih önemlidir. Tabi doğumun aynı gün gerçekleşmesi kesin şart değildir.  Bu süre iki hafta önceyi veya iki hafta sonrayı bulabilir.

Ne Zaman Hamile Kalınır?: Kişinin ilk adet gördüğü gün  ile ikinci adet gördüğü gün arası süre 28 gündür. Bu dönem içinde yumurtanın olgunlaşarak salınması 14. güne karşılık gelir. Halk arasında buna “aybaşı olmak", "adet olmak", "adet görmek", "regl olmak", "menstruasyon kanaması görmek" de denir. İki adet arasındaki süre değişkenlik de gösterebilir. Yumurtlama olayının gerçekleştiği zaman diliminde gebe kalma ihtimali yüksektir. Yumurta salındıktan sonra 24 saat canlı kalır. 28 günlük adet süresinde genelde sürenin ortalarında gebe kalma gerçekleşmiş olur.

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

6430

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim