Haberler

Makaleler

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YETERSİZ VE DENGESİZ BESLENMENİN ETKİLERİ

hamilelik döneminde yetersiz beslenmenin etkileriHamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için beslenme konusu oldukça önemlidir. Annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi hem anneyi hem de karnındaki bebeği olumsuz etkileyebilecek bir durumdur.

Öyle ki gebelik dönemindeki beslenme sorunlarından dolayı maalesef erken doğum, ölü doğum ve özürlü bebek gibi kötü sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenen annelerin bebeklerinde kilo problemleri görülebilmekte ve bebek düşük kilolu olarak doğabilmektedir. Ayrıca bebekte ilerleyen dönelmede gelişim sorunları daha sık görülebilmektedir.

Ayrıca gebelik döneminde beslenme sorunlarından dolayı annenin yüzü yorgun, çökmüş görünür. Gözaltlarında morarmalar görülür. Annede kansızlık sorunu da ortaya çıkabilir. Bu kansızlık genelde demir eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. Anne yetersiz ve dengesiz beslendiği için kilo alamaz ve zayıf kalır. Bu annenin kendini daha güçsüz hissetmesine, çabuk yorulmasına, halsizlik ve bitkinlik sorunlarına yol açar.

Yine dengesiz ve yetersiz beslenmeden dolayı anne adayının bağışıklık sistemi zayıflayabilir ve bu da hastalıklara karşı direncini zayıflatarak daha çabuk hastalanmasına yol açar. Hastalandığı zaman vücut dirençsiz olduğu için çabuk toparlanamaz.

Anne adayının dengesiz beslenmesi aşırı şekilde kilo almasıyla da sonuçlanabilir. Bu daha çok aşırı şekilde yemek yiyen, çok yüksek kalorili gıdalar tüketen ve yağlı besinler tüketen anne adaylarında görülür. Tabi bu durum anneyi olduğu kadar bebeği de olumsuz etkiler. Çünkü aşırı kilolu anne adayları doğumda oldukça zorlanırlar. Ayrıca bu tür anneler düşük yapma, erken doğum veya ölü doğum gibi neticelerle karşılaşabilmektedirler. Ayrıca bilimsel sonuçlar şişman gebe kadınlarda yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riskinin de arttığını göstermektedir.

Temel olarak gebelik döneminde iyi beslenme için mümkün olduğunca fast food gıdaları tüketmemek, kurabiye, asitli içecekler, cips gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Ayrıca aşırı yağlı yiyecekler de oldukça sakıncalı olacaktır. Bunların yerine tüketilmesi gereken besinler her zaman söylendiği gibi taze meyve ve sebzeler, tam kepekli yiyecekler, süt ürünleri, baklagiller, et, balık, yağ olarak zeytinyağı, eğer katı yağ tüketilecekse fazla olmamak kaydıyla tereyağı, her gün bol bol ( ortalama 2 lt ) sıvı ( su ve taze sıkılmış meyve suyu ) tüketilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 24.11.2011

9745

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim