Haberler

Makaleler

HAMİLELİK DÖNEMİNDE NASIL BESLENMEK GEREKİR

hamilelik döneminde nasıl beslenmek gerekir

HAMİLELİK DÖNEMİNDE NASIL BESLENMEK GEREKİR?


Bir anne adayı olarak sizin beslenmeniz hamilelik döneminde, hem sizin hem de karnınızda taşıdığınız bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Bir başka deyişle, hamilelik döneminde sadece kendiniz için değil, aynı zamanda karnınızda taşıdığınız bebeğiniz için de beslenirsiniz. Bunun için hamilelikte beslenme konusuna ( bilinçli ve dengeli beslenme ) maksimum özeni göstermeniz gerekir.

Karnınızdaki bebek sizin vasıtanızla beslenir. Bu süreç de plasenta vasıtasıyla gerçekleşir. Sizin aldığınız besinler bu yolla bebeğe ulaşır ve bebek karnınızda gelişimini sürdürür. Onun için hem kendiniz hem bebeğiniz için gerekli besin ve enerjiyi sağlayacak gıdalar beslenmenizde ön plana çıkmaktadır.

Beslenmenizin en önemli tamamlayıcıları olan vitamin, protein ve mineralleri yeterli ve dengeli bir şekilde almanız gerekir. Bunu da mümkün olduğunca doğal yollardan karşılamanız önerilir. Böylelikle hamilelik sürecindeki gerekli kilo artışını da uygun bir şekilde sağlamış olursunuz. Yeteli kilo artışı sizin bebeğiniz için yeterli süt üretiminizi de sağlayacaktır. Yediklerinize karnınızdaki bebeği de düşünerek karar verirseniz çok isabetli davranmış olursunuz.

Dengesiz ve yetersiz beslenen anne adadayının bebeği hastalıklı doğabilir, yeterli kiloda doğmayabilir. Diğer yandan erken doğum veya ölü doğum gibi riskler de olabilir. Dengesiz ve yetersi beslenen anne adayında ise çabuk yorulmalar, halsizlik, güçsüzlük olabilir. Yeterli kilo alışı sağlanamaz. Kansızlık görülebilir. Daha sık rahatsızlanabilir.

Diğer yandan hamile bir bayanın günlük olarak alması gereken bir kalori miktarı vardır. Bunu da hekiminizle konuşarak sizin ihtiyaçlarınıza uygun olarak ne kadar kalori ihtiyacınız olduğunu tespit edin. Ayrıca bu kalori ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınızı da danışın. Çünkü her besinin kalori değeri farklı olacaktır.

Kafeinli içecekleri olabildiğince az tüketin. Yine gebelik boyunca şekerden mümkün olduğunca uzak durmakta fayda vardır. Bazı gebe bayanlar şeker yerine tatlandırıcı kullanmaktadır. Bunun da anne için bir faydası yoktur. En doğrusu doğal tatlıları tüketmektir. Yani meyve ve meyve sularıyla tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Gebelik döneminde bazen beslenme sorunları sonucu obezite (aşırı şişmanlık) de görülebilir. Bu durum hem anne hem de bebek için sorun doğurur. Doğum sürecini zorlaştırır. Hatta doğum öncesinde veya doğum anında bebek ölümlerine yol açabilir.

Hamilelik döneminde özellikle yetersiz beslenen kişilerde görülen sorunlardan birisi de demir eksikliği anemisidir (kansızlık). Bu kansızlık demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Bunun belirtileri ciltte solukluk, kalp çarpıntısı, çabuk yorulma, halsizlik, üşüme v.b.dir. Bu durumun  aşılması için doktor kontrol ve takibi şarttır. Diğer yandan, yine doktor kontrolünde olmak kaydıyla, demir alımını da yeterli seviyede yapmak bu sorunu aşmada etkili olabilir. Ayrıca eğer kişi çok çay içiyorsa bunu olabildiğince azaltmalıdır. Çünkü fazla çay içmek vücutta demir eksikliğine yol açar.

Ayrıca sağlıklı beslenme programı çerçevesinde yağlı etlerden ve besinlerden kaçınmanız gerekir. Eti kızartma yerine ızgarada tercih edin. Katı yağlardan uzak durmaya çalışın. Eğer çok isterseniz tereyağı önerilebilir. Onu da az kullanın.

Eğer mide bulantınız ve kusma varsa daha sık ve daha az yemeniz iyi olabilir. Yemekleri yaparken de sizde mide bulantısı yapacak tarzda kokusu olan yemekleri daha az yapın. Fazla yağlı yemeklerden kaçının. Sebze ve meyve yemeye dikkat etmeniz gerekir. Tabi bunları tüketmeden önce iyice yıkayınız.

Protein miktarı iyi olan besinleri tüketin. Mesela et, süt, yumurta ve kuru baklagiller protein deposudur. Bunları dengeli tüketin. Birini çok az diğerini çok fazla tüketmeyin.

Gıdaları her zaman taze tüketin. Size yan etkisi olmayacak bitkisel çayları içebilirsiniz. Et pişirirken, etin iyice piştiğinden emin olun.

Çiğ etin yediğiniz gıdalara, içtiğiniz suya temas etmemesine özen gösterin. Yine süt ve süt ürünlerini tüketmeniz hem sizin hem de bebeğiniz için iyi olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

8921

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim