Haberler

Makaleler

HAMİLELİK ÇATLAKLARINI ÖNLEMEK İÇİN ETKİLİ YÖNTEMLER

hamilelik çatlaklarını önlemek içinHAMİLELİK ÇATLAKLARINI ÖNLEMEK İÇİN ETKİLİ YÖNTEMLER

 

Hamilelik döneminizde cildinizde birçok değişmeler olabilir. Hamilelikte cildinizde olabilecek değişmelerden birisi de hamilelik çatlaklarıdır. Hamilelik çatlakları karın bölgenizde, her iki yan tarafınızda, uyluklarınızda, kalça ve göğüslerde oluşabilir. Hamilelik çatlaklarının nedeni hamilelikte ciltte meydana gelen gerginliktir. Hamilelik çatlaklarının oluşumunda gebelik faktörlerinde etkisi vardır. Siyah kadınlarda hamilelik çatlakları daha az görülür. Beyaz kadınların ise büyük çoğunluğun da hamilelik çatlakları oluşabilir. Hamilelik çatlaklarını önlemek konusunda bazı önlemler de alınabilir. Aşağıda bu önlemler belirtilmiştir:

 

1. Uzun süre güneş banyosundan kaçının. Soğuk suya fazla maruz kalmayın. Sıcak duş veya banyo da hamilelik çatlaklarını tetikleyebilir. Çünkü bunlar cildinizdeki nem düzeyine zarar verebilir.  Ciltteki nem düzeyinin azalması hamilelikte çatlak oluşumuna neden olabilir. Veya henüz oluşmuş olan çatlaklarınız daha belirgin hale gelebilir.

 

2. Cildinizi nemli tutmak için günde en az 8 bardak su için. Bol su içmeniz vücudunuzdaki zarlı maddelerin de dışarı atılmasına yardımcı olur. Doğru ve dengeli beslenin. Kalsiyum, protein, tam tahıllar, taze sebze ve meyve tüketin.

 

3. Hamilelik çatlaklarını önleme konusunda kilonuzu normal seviyelerde tutmanızın faydası olur. Çünkü aldığınız fazla kilolar vücudunuzda fazla yağ birikmesine neden olur.

 

4. Banyodayken cildinizdeki dolaşımı güçlendirmek için bir vücut fırçası kullanın. Vücut fırçası vücudunuzdaki kan akımını canlandırır. Bu da cildinizi besler.

 

5. Cildinizi doğal yağlarla ovarak nemlendirin. Doğal yağ olarak kakao yağı, saf lanolin, zeytinyağı, buğday tohumu yağı, E vitamini yağı ve shea yağı kullanabilirsiniz. Bu yağlar cildinizi nemli tutar ve hamilelik çatlaklarınızın oluşumunu minimize eder.

 

6. Hamilelik çatlaklarınızı önlemek için çatlak önleyici krem kullanabilirsiniz. Mustela hamilelik çatlaklarını önleyici bakım kremi bu konuda size oldukça yardımcı olabilir. Mustela hamilelik çatlaklarını önleyici bakım kremini hem önleyici olarak hem de yeni oluşmuş olan hamilelik çatlaklarının görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 05.11.2014

2972

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim