Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN YEDİNCİ AYI

hamileliğin yedinci ayı

HAMİLELİĞİN YEDİNCİ AYI

Hamileliğin yedinci ayında anne ve bebekte neler olur?

Gebeliğinizin 25. haftasında bebeğinizin boyu ortalama 34 cm civarıdır. Kilosu da 800 gr’a yakındır. Bebeğiniz gelişimini devam ettirir. Cilt altındaki yağ dokusu oluşmaya başlar.

Sizde ise, rahmini büyümeye devam etmektedir. Bu büyümeden dolayı ağrılarınız olur. Özellikle belinizde ağrılar olur. Onun için oturma şeklinizi sık sık değiştirebilirsiniz. Ağrıların çok artması durumunda doktora görünmek iyi olur. Doktorun önereceği ağrı kesicileri kullanmak iyi gelecektir.

Gebeliğinizin 26. haftasında; bebeğinizin boyu 34-35 cm civarındadır. Kilosu da ortalama 850 gr civarındadır. Bebeğinizin iskelet sistemi git gide daha da güçlenmektedir. Bu hafta içinde bebeklerin genellikle el ve ayak izleri oluşur. Bu hafta içinde yine gözlerini açabilir. Gözleri hızla olgunlaşmasını devam ettirmektedir. Hareketlerini hissetmek kolaydır. Sizin sesinize tepki verebilir.

Sizde ise; rahminiz büyümeye devam eder. Ayaklarınızda şişmeler olabilir. Bacaklarda kramplar görülebilir. Bazı durumlarda burun kanamsı ve diş eti kanamaları olabilir. Cildinizde hamilelikten dolayı değişiklikler olmuştur.

Gebeliğinizin 27. haftasında; bebeğinizin boyu ortalama 36 cm civarı ve kilosu da ortalama 1000 gr civarındadır. İç organları gelişimini hızla sürdürmektedir. Bu arada beyni de bir hayli gelişmiştir. Kilo alışı devam etmektedir. Yine bu dönemde bebeğinizin gelişimi açısından kritik önemdeki maddeler olan kalsiyum ve demir alımı çok önemlidir. Beslenmenizde bu maddeleri yeterli düzeyde almalısınız ki bebeğiniz bu maddelerin eksikliğini hissetmesin. Aksi halde hem siz hem bebeğiniz bundan olumsuz etkileneceksinizdir. Bu olumsuzluk size kansızlık olarak yansır Çünkü bebeğiniz sizdeki bu maddeleri ihtiyaç duyduğu zaman sizden temin edecek ve bu sizde kansızlığa yol açacaktır. Dolayısıyla kalsiyum ve demiri daha fazla tüketmeniz gerekecektir.

Bebeğinizin cildi bu hafta içinde buruşuk durumdadır. Tabi yine cildi ince ve hassas olduğu için cildi koruyucu bir madde ile kaplıdır. Bebek ilk katı dışkısını üretmiştir.

Yine bu dönemde bebeğinizin omega 3 yağ asidine çok ihtiyacı olacaktır. Bu madde bebeğinizin beyin gelişimi açısından çok önemlidir. Bu maddeler özellikle balık ve soya fasulyesinde bol bulunur. Dolayısıyla bu besinleri de bolca tüketmeniz gerekecektir.

Sizde ise; Rahminizde ani kasılmalar olabilir. Bu durum aslında normaldir. Rahminiz göbek seviyesinin üzerine çıkmıştır. Rahimde büzülmeler olur. Rahminizdeki kasılmalar aslında doğuma hazırlık için iyidir. Kimi gebe bayanlarda biraz daha geç başlayabilir.  Bu kasılmalar ağrısız ve düzensizdir. Fakat bu kasılmalar çok sık oluyorsa doktorunuza danışın. Çünkü erken doğumda rahimde sürekli ve düzenli kasılmalar olmaktadır.

Gebeliğinizin 28. haftasında; bebeğinizin boyu ortalama 37 cm civarındadır. Kilosu da ortalama 1200 gr civarındadır. Gelişimi hızla devam etmektedir. Kaşları ve kirpikleri görülebilir. Saçları uzamaya devam etmektedir. Yağ depoları oluşmaya devam eder. Bu yağ deposu bebeğiniz doğduğunda vücut ısınının ayarlanmasında çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Akciğerler bazı yetersizlikler olsa da solunum yapabilmektedir. Bu dönemde bebeğiniz sizin ve babasının sesini tanıyabilir.

Sizde görülebilecek şikayetler; bacak krampları, bel ağrısı, mide yanması, varisler, ayaklarda şişme, basur görülebilir. Nefes darlığı yaşayabilirsiniz.

Ayrıca yine bu ay içinde genel olarak sizde; karın alt bölgesinde ağrı, kabızlık, baş ağrısı, baş dönmesi, baygınlık hissi, mide problemleri, nefes darlığı, karın cildinde kaşıntı, uyku problemleri, kaza riski, sürekli dalgınlık, bıkkınlık ve sıkıntı gibi belirtiler görülebilir. Kendinizi daha sabırsız hissedersiniz.

Bebeğiniz yine bu ay içinde; parmağını emebilir, hıçkırabilir, ağlayabilir, tatlı ve ekşi tatları alabilir, ağrı, ışık ve sese karşı duyarlıdır. Bu aydan itibaren bebeğinizin gelişimi daha da hızlanır. Bebeğinin sürekli sizin ve en yakınındaki kişilerin sesini duyduğu için bu seslere alışacaktır. Hatta doğduktan sonra sizin sesinizi arayacaktır. Diğer taraftan bebeğiniz hızla geliştiği için anne karnındaki yeri normal olarak daralmaya başlayacaktır. Bu da bebeğinizin hareketlerinin biraz azalmasına yol açabilir. Bu durumu hemen kötüye yormamanız gerekir. Bu normal bir süreçtir.

Bu süreçte önemli olan yapmanız gereken şeyleri harfiyen yerine getirmeye çalışmaktır. Beslenmenize, uyku düzeninize, yaşam şeklinize v.b. şeylere dikkat ederseniz bu dönemin sizde yaratacağı riskleri azaltabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

8570

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim