Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN SEKİZİNCİ AYI

hamileliğin sekizinci ayı

HAMİLELİĞİN SEKİZİNCİ AYI

Gebeliğinizin 29. haftasında; bebeğinizin boyu yaklaşık 39 cm. kilosu da 1500 gr civarındadır. Vücut ve baş birbiriyle daha orantılı hale gelmektedir. Bebeğinizin bu dönemde yeni doğmuş bir bebeğe benzemektedir. Birçok vücut fonksiyonu gelişmektedir. Bunlardan biri de solunum kontrolünü yapabilmesidir. Duyu organları gelişmiş durumdadır. Hareket etmektedir. Bu haftadan itibaren kendi savunma sistemini geliştirmeye başlar. Artık tamamen anneye muhtaç olma durumu ortadan kalkmaktadır.

Sizde ise; kalbiniz eskiye nazaran daha fazla kan pompalar. Tabi bu haliyle sizi yoracaktır. Fakat siz günlük yapmanız gereken aktiviteleri yapmalısınızdır. Mesela günlük yürüyüşlerinizi aksatmayın. Size iyi gelecektir. Ayrıca yine bu dönemde günlük hayatınızda tamamen yatağa bağlı kalmayıp bir şeyler yapmaya çalışmak sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Gebeliğinizin 30. haftasında; bebeğinizin boyu 40 cm civarı, kilosu da ortalama 1600 gr civarı olmuştur. Vücudu ve iç

organları gelişimini ve olgunlaşmasını sürdürmektedir. Beyni de aynı gelişim sürecindedir. Gözlerini düzenli olarak açıp kapatır. Cildindeki ipeksi tüyler kaybolmaya başlamıştır. Gözleri gözyaşı salgılayabilir. Erkek bebeklerde testisler neredeyse torbaya inmiştir.

Sizde ise; Rahminiz oldukça büyümüştür. Bu da sizde nefes almada sorun yaratabilir. Nefes alma sorunları da başka sorunlara yol açabilir. Halsizlik, çabuk yorulma v.b. şikayetler görülebilir. Özelikle mide yanması gibi şikayetleriniz de olabilir. Bunları doktorunuza danışın. Mide yanması şikayetiniz varsa mesela yemeklerde sonra hemen uzanmayın. Bir süre evin içinde dolaşın. Ayrıca uyku pozisyonunuzu da tekrar gözden geçirmeniz iyi olur. Uyurken bedeninizin üst kısmı biraz daha yukarda olacak şekilde pozisyon almanız iyi olacaktır.

Gebeliğinizin 31. haftasında; bebeğinizin boyu 41 cm civarındadır. Kilosu da ortalama 1900 gr civarındadır. Bebeğin büyümesi biraz yavaşlamıştır. Yine bu dönemde bebeğiniz için kalsiyum, demir v.b. maddelerin alımı çok önemlidir. Bunlar bebeğinizin gelişimi açısından hayatidir. Onun için beslenmenizde bu maddelerin ve bunlara ek olarak fosfor içeren besinlerin alımına dikkat etmelisiniz. Bunlardan bolca tüketmelisiniz. Beyin ve akciğerler gelişimini sürdürmektedir. Bebek büyüdüğü için rahim içindeki yeri de daralmıştır. Deri altındaki yağ oranı artmaktadır.

Sizde ise; bu dönemde gazlı besin ve içeceklerden uzak durun. Bu sizde gaza neden olur ve bağırsaklarınızda rahatsızlık hissedersiniz. Yani her zaman ki gibi beslenmenize dikkat etmeniz gerekecektir. Bu dönemde Braxton-Hicks kasılmalarınız olabilir.

Gebeliğinizin 32. haftasında; bebeğinizin boyu ortalama 42-43 cm civarı. kilosu da ortalama 2000 gr civarındadır. Bebeğinizin anne rahmindeki yeri daralsa da bebeğiniz yine hareket edebilmektedir. Ve güçlendiği için bu hareketleri hissedebilirsiniz. Bu arada anne karnında en iyi pozisyonu almaya çalışır. Bu doğum için önemli bir pozisyondur. Cilt altı yağ dokusu gelişmeye devam eder. Tırnakları tamamen gelişmekle birlikte daha yumuşaktır. Tüm vücut sistemleri gelişkin olmakla birlikte yeni doğmuş bir bebek kadar değildir. Mesela akciğerleri henüz çok fazla gelişkin değildir. Fakat hızla gelişimini sürdürür.

Sizde ise; Bacaklarınızda kramplar olabilir. Vajina akıntınız giderek daha da koyulaşmıştır. Kabızlık durumunda artış olabilir. Yine baş ağrısı, dönmesi ve baygınlık hissi olabilir. Sırt ağrıları görülebilir. El ve ayaklarda hafif şişkinlik olabilir. Varisler görülebilir. Basur sorunu olabilir. Karında kaşıntı olabilir. Karnınız büyüdüğü için vücudunuz dengesi değişebilir ve bu da kazalara karşı dikkatli olmanızı gerektirir. Uykusuzluk problemleri yaşayabilirsiniz. Bunlar hamileliğin getirdiği sonuçlardır. El parmaklarınızda uyuşmalar ve yanmalar olabilir. Bu durum doğum sonrası ortadan kalkar. Fakat çok ileri boyuttaysa doktorunuza danışmanız gerekir. Diğer taraftan psikolojik olarak da gebelikten bıkkınlık, bebeğin sağlığı konusunda endişe, dalgınlık, heyecan gibi durumları yaşayabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

6368

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim