Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN ONUNCU AYI

hamileliğin onuncu ayı

HAMİLELİĞİN ONUNCU AYI


Aşağıda hamileliğin  onuncu ayında yani doğum gerçekleştiği bu zamanda hafta hafta hamileliğinizin nasıl geliştiğini, bebeğinizin gelişim durumunu öğrenebilirsiniz.


Hamileliğinizin 37. haftasında; bebeğinizin boyu yaklaşık 48 cm. ve kilosu da ortalama 2850 gr civarındadır.  Bebeğiniz artık tamamen oluşumunu tamamlamıştır. Solunum alıştırmalarına devam eder.

 

Böylelikle doğduktan sonra solunum için kendini geliştirmiş olur. Diş etleri artık daha da sertleşmiştir.  Artık bebeğiniz sizin karnınızda yeni doğmuş bir bebeğin yaptığı bir takım şeyleri yapabilir. Parmağını   emer, hıçkırabilir v.b.

 

Sizde ise; yine vajinal akıntınızda artış olabilir. Bebeğinizin hareketlerini dışarıdan rahatlıkla fark edebilirsiniz. Çünkü artık bir hayli güçlenmiştir ve doğum için uygun pozisyonunu almıştır.

 

Hamileliğinizin 38. haftasında; bebeğinizin boyu yaklaşık 49 cm. ve kilosu da ortalama 3000 gr.’dır. Bağırsaklarında ilk dışkısını biriktirmeye devam eder. Bir problem olmadığı sürece bunu doğum sonrasına kadar tutar. Bebeğiniz hareketlidir. Bu da bazen sizi rahtsız edebilir.  

 

Bu dönemde bebeğinizin kontrol altına alınması gerekir. Bunun için de ultrason ile gözlem yapılır. Ayrıca bebeğin hareketleri de gözlenir. Bu dönemde, ayrıca; doğum sancılarınız başlayabilir. Gerçek doğum sancısının en önemli göstergesi kasılmalarınızın düzenli olarak oluşmasıdır. Yaklaşık 10 dk. içinde 3 kere olur ve ortalama 50 sn. sürer. Ayrıca gerçek doğum sancılarının şiddeti de giderek artar.

 

Hamileliğinizin 39. haftasında; bebeğinizin boyu yaklaşık 50 cm. ve kilosu da ortalama 3300 gr. olmuştur. Artık doğmaya hazırdır. Kafa çevresi ve karın çevresi hemen hemen birbirine eşittir. Vücudu ve kafası daha orantılı hale gelmiştir. Cildindeki kırışıklıklar azalmıştır. Cildindeki tüylü tabaka hemen hemen gitmiştir. Cilt altındaki yağ tabakası oldukça kalınlaşmıştır.

 

Artık bu hafta veya önümüzdeki hafta büyük ihtimalle doğum yapacaksınızdır. Rahim kasılmalarınız yine sıklaşmıştır.

 

Hamileliğinizin 40. haftasında; bebeğinizin boyu yaklaşık 51 cm. kilosu da ortalama 3500 gr civarındadır. Bu dönemde bebeğinizin cildini kaplayan tüylü ve kremsi tabaka büyük ölçüde kaybolmuştur. Kafa kemiği doğal olarak yumuşaktır. Başının esnek ve yumuşak olması doğum sırasında kolaylık da sağlayacaktır. Bebeğin artık tüm sistemleri gelişmiş durumdadır. Buna akciğer ve karaciğer de dahildir.

 

Sizde ise, doğum öncesi kasılmalarınız başlamıştır. Yine sırt ağrılarınız görülecektir. Kramplar olabilir. Vajinal akıntınız olacaktır ( kanlı ).

 

Artık doğum için hazırlıklı olun. Tabi bu doğum haftasına girmeden önce bazı şeyleri de planlamanız gerekir. Eğer başka çocuklarınız varsa siz doğumdayken onlara kimin bakacağını belirleyin ve planlayın.  Doğum çantanızı hazırlayın. Acil bir durumda ne yapacağınızı planlayın. Hangi hastaneye ve ne zaman yatacağınızı planlayın. Hastaneye gideceğiniz yol ve trafik durumunu da dikkate alarak ulaşım planınızı yapınız. Hastaneye sizi kimin götüreceğini ve yanınızda refakatçi olarak kimin kalacağını planlayın. Buna benzer durumları önceden planlayınız.  

 

Bu haftanın sonunda genelde doğum gerçekleşmiş olur. Ama gebelik miad geçmesi denen durum da yaşanabilir. Bu durumda doktorunuzun önerileri önemlidir. Yani anne ve bebeğin durumlarını göz önünde bulundurarak bazı doktorlar doğumu 1 hafta civarında erteleyebilmektedirler.

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

4360

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim