Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN İLK AYINDA YAPMANIZ GEREKENLER

hamileliğin ilk ayında yapmanız gerekenler

HAMİLELİĞİN İLK AYINDA YAPMANIZ GEREKENLER

Kendinize İyi Bakın ve Sağlığınıza Dikkat Edin: Hamilelik dönemi kendinize iyi bakmanız ve özen göstermeniz çok önemlidir. Kendinizi aşırı derecede yormayın  ve  ağır iş yapmayın. Gün içinde düzenli uyumaya dikkat edin. Sizi dinlendirecek aktiviteler yapın. Kitap okuyun.

Diğer yandan başka çocuklarınız varsa tabi onları da ihmal  etmeyin. Onlara yine sevginizi verin. Ancak onlarla birlikte sizi yoracak ve bitkin düşürecek şeyler yapmayın. Gün içinde onların da yapabileceği şeyleri çocuklarınızdan isteyebilirsiniz.

Eğer çalışıyorsanız işyerinizde dinlenme imkanı bulmaya çalışın. Yine yorucu işlerden uzak durun. Tabi hamilelikle günlük hayatınız arasındaki dengeyi zamanla  siz kuracaksınızdır.

Uyku Düzeniniz: Düzenli ve yeterli uyumaya dikkat edin. Erken uyuyun.

Başkalarıyla Olan İletişiminiz: Başka insanların; anneniz, eşiniz, kardeşiniz, ablanız gibi  size yakın insanların, size yardımcı olmasına izin verin. Ev işlerinde sizlere yardımcı olmaktan memnun olacaklardır. Eşinize de bazı görevler verebilirsiniz. Mesela diğer çocuklarınızla dışarıda oyun oynamak gibi. Siz hamile bir insan olarak her şeyi kendiniz yapamazsınız. Hayatınızın ritmi hamilelik sonrasında hamilelik öncesine göre çok farklı ve daha yavaş olmak zorundadır.

Yürüyüşler: Aşırı hareketsizlik sizde yorgunluk gibi şikayetlere yol açabilir. Onun için gün içinde düzenli yürüyüşler yapın. Eğer kendinizi aşırı yorgun hissederseniz doktorunuza başvurun.

Beslenme Düzeniniz: Gebeliğin ilk ayında vücudunuzdaki bazı maddelerin eksikliği dolayısıyla ( demir, protein, kalori v.b. ) kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Onun için doktorunuzla görüşüp, bu maddelerin eksikliğini giderici bir beslenme programı uygulayabilirsiniz.

Çevreniz: Evinizin ve işyerinizin havalandırmasına ve ışıklandırma düzenine dikkat edin. Gürültülü ortamlardan kaçının. Yakın çevrenizdeki insanların da bu konuda size karşı anlayışlı ve duyarlı olması için onları uyarın.

Diğer çocuklar: Eğer başka çocuklarınız da varsa onları ihmal etmeyin. Bütün odak noktanızı karnınızdaki bebeğe vermeyin. Diğer çocuklarınıza da gerekli ilgiyi gösterin.

Psikolojik Sağlığınız: Hamile bayanların hamilelik boyunca psikolojik durumları değişkenlik gösterebilir. Kimi zaman çoh sinirli ve huysuz, kimi zaman da aşırı duygusal olabilirler. Bunlar normal olabilecek duygular olmakla beraber, bu duyguların eşinizle ve çocuklarınızla olan iletişiminizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin.

Hamileliğin İlk Ayında Neler Olur?

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

41091

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim