Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN İLK AYI

hamileliğin ilk ayı

HAMİLELİĞİN İLK AYI

Bu makalede hamileliğin ilk ayında anne ve anne karnındaki bebekte hangi değişmelerin olduğu ve bu ilk ayda hangi testlerin yapıldığı konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

Hamileliğin ilk ayında anne ve bebekte ne olur?

Hamileliğin ilk ayında yumurtlama gerçekleşir. Döllenme olur. Cinsiyet babadan gelen spermlere göre belirlenir. Embriyo rahim içine yerleşip, büyümeye başlar.  Bebeğinizin kalp ve basit dolaşım sistemi oluşmaya başlar.

Sinir sistemi oluşmaya başlar. Amniyon sıvısı pompalanmaya başlar. Bu ilk ay içinde bebek henüz embriyo halindedir. Bebeğin bu aydaki ortalama boyu yaklaşık 2,5 mm civarındadır.

Hamileliğinizin ilk ayında adet gecikmeleri yaşanır. Gebelik   başlangıcı son adet kanamanızdan itibaren kabul edilir. Buna    göre ortalama bir gebelik süresi 40 haftadır. Artık hamilelik    belirtilerini yaşamaya başlarsınız. Baş dönmeleri, mide bulantıları, kusma v.b.

Göğüslerde şişkinlik olur. Göğüs çevrenizdeki koyu kısım genişlemeye ve daha da koyulaşmaya başlar. Yorgunluk ve halsizlik belirtileri olur. Sık tuvalete çıkarsınız. Bazı yiyeceklere karşı aşırı istek    duyarsınız, bazılarını da hiç istemezsiniz. Duygu değişiklikleri yaşamanız normaldir. Bazen sinirli bazen de mutlu hissedersiniz. Bazı şeylerden çabuk alınırsınız ve hassaslaşırsınız.

Sonra gebeliğin ilk ayında hatta başlangıcında doktorunuz tarafından kapsamlı bir muayene edilirsiniz. Yaklaşık doğum tarihiniz saptanır. Gebeliğinizin süresi belirlenir.

Doktorunuz tarafından kapsamlı muayene edilirsiniz. Hastalık özgeçmişiniz, alerjik durumlarınız, kronik hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar, kendi ailenizin sağlık durumu, sosyal özellikleriniz v.b. test edilir. Hatta doktorunuz bazı ölçümleri yapacaktır. Kalp, akciğer, karın kontrolleri v.b.

Hamileliğin ilk ayında hangi testler yapılır?

1. Bazı testleri yaptırmanız hekiminiz tarafından istenebilir.
2. Kan testi ve kan grubunun ölçülmesi.
3. Kızamık ve benzeri hastalıklara karşı bağışıklığınızın ölçülmesi.
4. Kan şekerinin ölçülmesi.
5. Rahim boynu kanserinin araştırılması
6. Frengi, AIDS, Sarılık gibi hastalıkların incelenmesi.
7. İdrar tahlili.

Hamileliğin İlk Ayında Yapılması Gerekenler?

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

20600

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim