Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN İLK 3 AYI

hamileliğin ilk 3 ayıHAMİLELİĞİN İLK 3 AYI

 

Hamileliğin ilk 3 ayı gerçekten çok heyecanlı ve bir o kadar da dikkat edilmesi gereken bir dönem. Özellikle bazı hamile kadınlarda ilk 3 aylık dönem daha zor olabilir. Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi bebeğin gelişimin başladığı dönemdir ve bu nedenle kritiktir. Bu yazıda hamileliğin ilk 3 ayında neler hissedebileceğiniz, vücudunuzda ne gibi değişmeler olabileceği, bu aylarda beslenme ve egzersiz konularında bilgiler bulabilirsiniz.

 

Hamileliğin ilk 3 ayında ne hissedersiniz?

 

Hamileliğin ilk 3 ayında sizde ve bebeğinizde birçok değişmeler olur.

 

Bitkinlik, mide bulantıları, sık idrara çıkma, aşerme ( bazı besinlere aşırı istek ) ve baş ağrıları hamileliğin ilk 3 ayında özelikle hissedebileceğiniz belirtiler. Eğer aşırı bitkin hissederseniz hekiminize danışın. Aşırı bitkinlik anemi yani kansızlık durumundan kaynaklanabilir. Hamilelikte kansızlık yaşanan sorunlardan birisidir.

 

Hamileliğin ilk 3 ayında kabızlık sorunu da çekebilirsiniz. Bazı hamile kadınlar bunu daha şiddetli yaşayabilir. Eğer aşırı kanamanız olursa, kramplar, karın bölgesinde keskin bir acı gibi belirtiler olursa hekiminize görünün. Bu belirtiler düşük veya ektopik gebelik belirtisi olabilir.

 

Hamile kadınların yaklaşık %25 inde hamileliğin il 3 ayında hafif vajinal kanamalar yaşanabilmektedir.

 

Hamileliğin ilk 3 ayında yaşanabilecek sorulardan birisi memede hassasiyettir. Bu durum bu süreçte meydana gelen hormonal değişmelerden kaynaklanır.

 

Hamileliğin erken dönemlerinde ince, hafif, süt beyazı renginde vajinal akıntılar da görebilirsiniz. Bu vajinal akıntılar için ince pedler kullanılabilir. Vajinal tamponlar ise önerilmemektedir. Çünkü vajinada mikroplara davetiye çıkararak enfeksiyona neden olabilir. eğer vajinal akıntılarınız kötü kokulu, sarımsı veya yeşilimsi gelirse hekiminize danışın

 

Sormak istediğiniz şeyleri hekiminize mutlaka sorun. Hamileliğin ilk 3 ayındaki bilinçli tercihleriniz hamileliğin sonraki dönemleri için de faydalı olacaktır. Hekiminiz sizi bu süreçte yakından takip edecektir. Çeşitli testlerle hamleliğinizin gelişimini ve bebeğinizin durumunu izleyecektir.

 

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde egzersiz ve beslenme

 

Tüm hamileliğiniz boyunca sağlıklı bir kiloda olmanız oldukça önemli. Buna ilk 3 aylık döne de dahil. Bu nedenle hamilelikte beslenmenize, uyguladığınız diyete dikkat etmelisiniz. Hekiminizin verdiği beslenme planını uygulamanız gerekir. Yediğiniz yemeklere, porsiyonlara dikkat etmeniz hamilelikte sağlıklı beslenmenize ve kilo kontrolüne yardımcı olacaktır. Fakat hamilelik döneminde kilo vermeye yönelik bir diyet uygulamamalısınız. Hamilelikte tüketmeniz ve tüketmemeniz gereken besinler de olacak. Bunlara hamileliğiniz boyunca uymanız sağlıklı bir dönem geçirmenize yardımcı olacaktır.

 

Hamilelikte sağlıklı bir kiloda kalmak ve daha doğuma vücudunuza daha salıklı hazırlamak için egzersiz önemli bir konu. Eğer hamilelik öncesinde düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız buna hamilelik döneminde de devam edin. Fakat orta düzeyde yapmalısınız. Aşırı ve zor egzersizlerden uzak durun. Hamilelikte özelikle bazı egzersizler riskli kabul edilir. Bu egzersizlerden kaçınmalısınız.

 

Hamilelikte egzersiz hamilelikte yaşadığınız birçok semptomu daha hafif yaşamanıza da yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 22.10.2014

6196

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim