Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN İLK 3 AYI İÇİN SAĞLIKLI TAVSİYELER

Hamileliğin ilk 3 ayı için tavsiyelerHAMİLELİĞİN İLK 3 AYI İÇİN SAĞLIKLI TAVSİYELER

 

Sağlıklı bir bebek doğurma için sağlıklı bir hamilelik geçirmek kritik bir konudur. Özelikle hamileliğin ilk 3 ayı oldukça önemlidir. Çünkü anne karnındaki bebeğin oluşumu ve gelişimi için önemli bir safhadır. Hamileliğin ilk 3 ayında aşağıdaki tavsiyelere uymak sağlıklı bir hamilelik dönemi ve sağlıklı bir bebek için önemlidir.

 

1. Öncelikle sağlıklı bir hamilelik ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için bilginizi artırmaya çalışın. Bilinçli olmanız size oldukça yardımcı olacaktır.

 

2. Vücudunuzu susuz bırakmayın ve bol su için. Bol su içmeniz kan hacmini artırır. Bu bebeği de destekler. Anne adayında bitkinliği, kabızlığı ve erken doğumu önlemeye yardımcı olur.

 

3. Hekiminizle birlikte sağlıklı bir diyet planı oluşturun. Sağlıklı bir diyet uygulamanız sağlıklı bir hamilelik için kritik konulardan birisidir. Besin değeri yüksek besinlerden tüketin. Et, yumurta, balık, tan tahıllar, süt ve süt ürünleri, meyveler ( elma, greyfurt v.b. ) ve sebzeler ( yeşil yapraklı sebzeler, havuç, brokoli v.b. ) protein değeri yüksek besinleri tüketin. Pişmemiş veya pişmiş etlerden, çiğ yumurtadan, pastörize edilmemiş peynirden kaçının.

 

4. Yaşam şeklinizi değiştirin. Alkol ve sigara kullanıyorsanız mutlaka bunlardan kaçının. Yapılan araştırmalara göre alkol ve sigara hamilelikte bebeğin gelişiminde önemli yan etkiler oluşturabilecek şeyler. Düşük riskini artırıyor. Ayrıca diğer gebelik komplikasyonları da alkol ve sigarayla artış gösteriyor. Kafeinli içecekleri de aşırıya kaçmadan tüketmeli yani tüketimini sınırlamalıdır. Günlük 200 mg’ dan fazla kafein almamalıdır.

 

5. Bitkinlikle mücadele edin. Bitkinlik hamilelikte en yaygın görülen sorunlardan birisidir. Bunun için dinlenmenize dikkat etmeli ve bol uyumalısınız. Ağır işlerden kaçınmalı ve iş yükünüzü azaltmalısınız. Eğer bir işte çalışıyorsanız işvereninizle de anlaşarak iş saatlerinizi kısaltabilir, daha kolay bir göreve geçebilirsiniz. Bu dönemde özellikle diğer aile üyelerinizi de desteğini almak oldukça önemlidir. Size ev işlerinde önemli düzeyde yardımcı olabilirler.

 

6. Mide bulantılarınızla baş etmeyi öğrenin. Mide bulantısı ve kusma hamileliğin e belirgin belirtilerindendir. Hamileliğin ilk 3 ayında oldukça fazla görülebilirler. Bu durum her ne kadar normal bir durum olsa da hamilelikteki mide bulantılarını hafifletmek de mümkündür. Çünkü mide bulantıları oldukça rahatsız edici olabilir. Mide bulantıları genelde ilk 3 aydan sonra geçer. Mide bulantılarını hafifletmek için sık sık fakat daha küçük öğünler tüketmek, özelikle karbonhidratlardan tüketmek çözüm olabilir. Kuru kızarmış ekmek, tuzlu kraker yenebilir. Soslu ve yağlı besinlerden kaçınmak gerekir. Mide bulantıları için B6 vitamini kullanımı konusunda ise hekime danışılmalıdır.

 

7. Besleyici gıdalar tüketin. Sağlıklı bir hamilelikte bol sebze ve meyve tüketmek oldukça faydalıdır. Somon balığı gibi balıklardan, yoğurt ve ceviz gibi atıştırmalık besinlerden tüketebilirsiniz. Hamilelikte sağlıklı beslenmek tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle hekiminizin önerdiği vitamin ve mineral desteklerini de mutlaka almalısınız. Örneğin gebelikte folik asit oldukça kritik bir vitamindir. Hamilelikte Omega 3 desteği de önemlidir. Fakat hamilelikte bu tür vitamin ve mineral desteklerini kullanmadan önce hekime danışılmalı ve hekim tavsiyesiyle alınmalıdır. Kullanım şekli gibi konuları mutlaka hekime danışmak gerekir. Çünkü gelişi güzel kullanılan vitamin ve mineral destekler anne karnındaki bebeğe zarar verebilir.

Yayınlanma Tarihi : 06.05.2015

2807

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim