Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN İKİNCİ AYI

hamileliğin ikinci ayı

HAMİLELİĞİN İKİNCİ AYI

Hamileliğin ikinci ayında anne ve bebekte ne olur?

Gebeliğin 5. haftasında; bu haftadan itibaren bebek hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. Bebeğin ilk kalp atışları başlamış olur. Kan dolaşımı henüz tam gelişmemiştir. Bebeğin göbek kordonu oluşur. Kordon, besin ve oksijenin bebeğe geçmesini sağlar. Aynı zamanda da bebekten anneye atıkların gönderilmesinde yardımcıdır. Göbek kordonu plasentaya bağlıdır. Bebeğinizin kalbinden kalp pompalanır. Artık kalp atmaktadır. Diğer organlar da gelişmeye başlar. 5. hafta akciğer ve beynin oluşmaya başladığı haftadır.

Gebeliğin 6. haftasında; Bebeğin kol ve bacakları oluşmaya başlar. Ultrasonla bebeğin kalp atışlarını görmek mümkündür. Sizden bebeğinize oksijen ve besin taşıyan ve bebeğinizden de size karbondioksit ve atık taşıyan plasenta çalışmaya başlar. Yine bu hafta içinde bebeğinizin omurgası, sindirim ve sinir sistemleri oluşmaya başlar. Embriyo 4-5 mm büyüklüğündedir. Bu dönem bebeğin organ gelişimi bakımından önemlidir. Bundan dolayı bebeğinizin gelişimini ve sağlığını tehlkeye atacak şeylerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca beslenme şeklinizi de   ona göre düzenlemeli ve titizlikle uymalısınız

Bu arada sizin de rahminizde genişleme olur. Koku ve tat alma duyunuz değişir. Kokulardan rahatsız olabilirsiniz. Genellikle sabahları mideniz bulanabilir. Karnınızın alt bölgesinde ağrı ve gaz olur. Kabızlık şikayeti yaşayabilirsiniz. Kendinizi bitkin ve yorgun hissedebilirsiniz. Ruh halinizde değişmeler olabilir. Cinsel yaşantınızda sorunlar yaşanabilir.

Gebeliğin 7.haftasında; bebeğinizin gelişmesi belli bir hız kazanır. Kol ve bacakları, dizler, dirsekler, el ve ayak parmakları, tırnaklar oluşmaya başlar. Göz, göz kapakları, kulaklar, ağız, burun ve burun delikleri oluşmaya başlar. Kapanan beyin omurilik kanalı içinde beyin ve omurilik oluşmaya başlar. Bağırsaklar göbek kordonu boyunca şekillenmeye başlar. Bağırsaklar 12. haftaya kadar karın dışında gelişir. 12. haftadan itibaren karın içine çekilir. Embriyo büyüklüğü ortalama 11 - 15 mm olmuştur.

Bu arada sizin kalbiniz her zamankinden daha fazla kan pompalar. Daha sık nefes almaya başlarsınız. Böylelikle bebeğinizin ihtiyacı olan fazladan oksijen sağlamış da olursunuz. Bundan dolayı sizde halsizlik ve nefes darlığı görülebilir:

Gebeliğin 8.haftasında; bebeğinizin boyu ortalama 17 mm. olmuştur. İskelet dokusu henüz kıkırdak halindedir. Bir sonraki haftadan itibaren kemikleşmeye başlarlar. Bebeğinizin burun ucu ortaya çıkar. Göz kapakların gözle görülür şekilde oluşmaya başlar. Alt çene meydana çıkmaya başlar. Yemek borusu nefes borusundan ayrılır. Akciğerler gelişmeye devam eder. Böbrekler oluşmaya başlar. Kalp kapakçıkları belirginleşir. El ve ayak parmakları oluşmaya başlamıştır. Dişler damaklarda oluşmaya başlamıştır. Bu hafta sonunda bebeğin beyni tam olmasa bile diğer organları yavaş yavaş etkilemeye başlar. Bebeğin kalbi daha güçlü atmaya başlar. Burada şunu da belirtmekte fayda vardır. Embriyo her dönemde aynı hızda gelişmeyebilir. Bazı haftalar daha yavaş bazı haftalar daha hızlıdır. Ayrıca bütün organlar aynı dönemde gelişmez. Her dönem vücudun farklı yerleri gelişir. Ayrıca bu gelişim süreci bebekten bebeğe değişebilir.

Bu arada sizin rahminiz portakal büyüklüğünde olmuştur. Rahimdeki bu büyüme bazen karın krampları yaşamanıza sebep olabilir. Cildinizde değişmeler olur. Cildiniz yağlanır ve sivilceler oluşur. Psikolojik durumunuzda düzelmeler başlar. Çünkü artık gebeliğe alışmaya başlamışsınızdır. Yine bu haftada kendinizi daha yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Sık idrara çıkabilirsiniz. Mide bulantısı ve kusmalar görülebilir. Memelerde şişkinlik ve ağrı hissedebilirsiniz. Baş ağrılarınız ve baş dönmeleriniz olabilir. Karnınızdaki büyüme görülebilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

28872

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim