Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN DÖRDÜNCÜ AYI

hamileliğin dördüncü ayı

HAMİLELİĞİN DÖRDÜNCÜ AYI

Hamileliğin dördüncü ayında anne ve bebekte neler olur?

Gebeliğinizin 13. haftasında bebeğinizin boyu ortalama 8-9 cm  ve kilosu da ortalama 25 gr civarında olmuştur. Böbreklerin çalışmaya başlar. Böylelikle idrar oluşumu da başlar. Ses telleri oluşmaya başlar. Yüz yavaş yavaş normal şeklini almaktadır. Bunu özellikle gözlerde görebilirsiniz. İlk başlardan birbirinden oldukça uzak olan gözler birbirine daha yakınlaşmaya başlar. Bu değişime kulaklar da dahildir. Cinsel organlar oluşumunu tamamlamıştır.  Fakat şu aşamada bebeğin cinsiyetini tespit   etmek için erkendir.

Sizde ise, erken dönemlerde görülen şikayetleriniz artık çok azalmıştır. Bu dönemde kasık ağrılarınız olabilir. Bu dönemde daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Bundan dolayı beslenmenizi de ona göre ayarlamanız gerekecektir. Sizin enerji ihtiyacınızı karşılayacak gıdalar ve vitaminler almanız iyi olacaktır. Enerji ihtiyacınızın artmasında bebeğinizin de katkısı vardır. Çünkü bebeğinizin de enerjiye ihtiyacı vardır.

Gebeliğinizin 14. haftasında; bebeğiniz ortalama 9-10 cm uzunluğunda olmuştur.  Kilosu da ortalama 44 gr civarındadır. Artık tamamen bir insan görünümündedir. Solunuma başlamıştır. Gözler ve kulaklar gelişimini sürdürürler. Ellerini, ayaklarını ve parmaklarını serbestçe hareket ettirebilmektedir. Yüzünde gülümseme ve kızma davranışları görülebilir. İdrarını yapabilir. Kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bu haftada bebeğin cinsiyetinin net olmamakla birlikte belli olma ihtimali de vardır. Hatta bazı durumlarda bazı bebeklerin cinsiyeti daha ileriki dönemlere kadar bile tespit edilemeyebilir.

Sizde ise; rahminiz neredeyse bir greyfurt büyüklüğünde olmuştur. Kaslarınızda gevşemeler olur. Bunun sonucu olarak kabızlık, bel ağrısı ve hafif tansiyon düşmesi gibi şikayetleriniz olur. Midenizde bazen yanma olabilir. Mide bulantılarınız neredeyse geçmiştir. Yorgunluk da pek görülmez. Göğüslerinizde dolgunluk ve şişlik vardır. Göğüsleriniz hassasiyetini sürdürür. Bu dönemde değşik korku ve kaygılar yaşayabilirsiniz. Değişik psikolojik durumlar görülebilir. Kilo alırsınız.

Gebeliğinizin 15. haftasında; bebeğinizin boyu 11 cm civarında olmuştur. Kilosu da ortalama 72-73 gr civarında olmuştur. Artık bu dönemde bebeğinizin gelişimi daha da hızlanır. Oluşmuş olan organlar büyümeye ve olgunlaşma evresine girer. Derisi henüz çok incedir. Vücuttaki organlar normal şeklini almaya başlamıştır.

Sizde ise; karnınız biraz büyümeye başlar. Kalçalarınız dolgunlaşmıştır. Gebeliğiniz artık dıştan bakıldığında belirginleşmektedir.

Gebeliğinizin 16. haftasında; bebeğinizin boyu ortalama 15 cm olmuştur. Kilosu da ortalama 115 gr civarındadır. Bacakları kollarından daha uzun durumdadır. Bebek hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin gelişimi ile birlikte hareketleri daha net hissedeceksinizdir. El ve ayak tırnakları uzamaya devam eder. Dolaşım sistemi gelişmiştir. Bu haftada doktorunuz sizden bazı testler isteyebilir. Tabi bu testler tarama testleri olacaktır. Tanı için değil. Bu tarama testlerinde bebeğinizin down sendromlu olup olmadığı, Trisomi 18 ve nöral tüp defekti gibi durumlarının olup olmadığı taranır. Daha doğrusu belli bir hastalık riski olup olmadığı için tarama yapılır. Artık bebeğin cinsiyeti bu hafta içinde belli olur. Bebeğinizin kafa ve beden ölçüleri daha orantılı olmaya başlar. Çünkü bedeni kafadan daha hızlı büyümektedir. Artık bir insana benzemektedir. Fakat tabi daha tam olarak her yönüyle gelişmemiştir. Onun için anne rahmi dışında yaşayamaz.

Bu haftada sizde ise; uykusuzluk sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorunu aşmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Mümkün olduğunca aynı saatte yatıp kalkmaya bakın. Gece yatmadan önce pek sıvı almayın. Bu gece tuvalet ihtiyacı için uyanmanıza neden olur. Akşamları kafeinli içecekler içmeyin. Oda sıcaklığınız normal olsun. Yatmadan önce ılık bir süt içebilirsiniz. Ilık bir duş da uykunuz için iyi gelebilir. Yatmadan önce egzersiz yapabilirsiniz. Tabi doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapın. Aklınıza takılan sorunlar varsa onları gündüz çözmeye çalışın. Uyku dışında yatak odanızda oturmamaya dikkat edin. Uyku sorunlarınız için alkol veya ilaç kullanmayın. Gece yatmadan önce odanızı iyi havalandırın.

Yine bu ay içinde kendinizde genel olarak şunları hissedebilirsiniz. Halsizlik, kabızlık, midede gaz ve yanma, baş ağrıları, bazen burun kanaması, bazen duymada zorluklar, el ve ayaklarda şişme, hemoroid v.b. durumları hissedebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

7898

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim