Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN BİLİNEN ERKEN 11 BELİRTİSİ

Hamileliğin erken belirtileriHAMİLELİĞİN BİLİNEN ERKEN 11 BELİRTİSİ

 

Hamile olup olmadığınızdan emin değilseniz aşağıdaki hamilelik belirtilerine bakabilirsiniz.  Bu belirtiler en yaygın erken görülen hamilelik belirtisi olarak bilinmektedir. Ayrıca genelde hamile kaldıktan ilk birkaç hafta içinde görülmeye başlarlar. Elbette ki hamile olup olmadığınızı kesin olarak anlamak için tıbbi test yaptırmanız gerekir.

 

Hamilelik belirtilerinde ilk akla gelen belirti adet gecikmesi veya durmasıdır. Buna ek olarak hamile olduğunuzu gösteren diğer belirtiler aşağıda belirtilmiştir.

 

1. Göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik. Hamileliğin erken belirtileri arasında göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik vardır. Hamileliğinizin ilk zamanlarında göğüslerinizde şişkinlik, ağrı ve hassasiyet hissedebilirsiniz. Göğüsleriniz daha dolgun olabilir.

 

2. Hamileliğin erken belirtilerinden en bilinenlerinden birisi de mide bulantısıdır. Sabah bulantıları olarak adlandırılan bu mide bulantıları gecenin veya günün herhangi bir zamanında da olabilir. hamilelik oluşan mide bulantılarının neden oluştuğu tam net değildir. Tahminlere göre hamilelikte yaşanan hormonla değişmelerin bunda rol oynadığı düşünülmektedir. Hamile kadılarda ayrıca daha önce hiç mide bulantısına yol açmayan bir koku hamilelikte mide bulantısına yol açabilir. Mide bulantıları kusmaya yol açabilir de açmayabilir de.

 

3. Sık idrar çıkma: Sık idrara çıkma hamilelik belirtileri arasında bulunmaktadır. Hamileliğinizin erken dönemlerinde kendinizi normalden daha sık idrara çıkmış olarak bulabilirsiniz.

 

4. Bitkinlik hamileliğin erken belirtilerinden birisidir. Hamile olduğunuzda kendinizi çabuk yoruluyor ve bitkin bir halde bulabilirsiniz. Bunun nedeni hamilelik döneminde vücudunuzdaki progesteron hormonu seviyesindeki artıştır. Ayrıca bunda dolayı kendinizi uykulu da hissedebilirsiniz.

 

5. Bazı besinlere karşı aşırı istek veya nefret: Hamilelik belirtileri arasında bazı besinlere karşı aşırı istek veya nefret duygusu da vardır. Hamile kadınlarda bazı besinlere karşı aşırı istek oluşabilmektedir. Buna aşerme denir. Aşerme yaygın yaşanan bir durumdur. Bunun tam tersi de olabilir. Daha öce olumsuz bir duygunuzun olmadığı bir yemekten nefret edebilirsiniz. Bu yemeklerin kokusu size çekici veya itici gelebilir. Bu durumun en önemli nedeni yaşanan hormonal değişmelerdir. Aşerme hakkında daha fazla bilgi için Aşerme Nedir ve Ne Yapılmalıdır? konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

 

6. Hafif kanama: Hamile olduğunuzda hafif bir kanan durumu da yaşayabilirsiniz. Buna implantasyon kanaması da denmektedir. Bu durum döllenmiş yumurta rahim astarına ulaştığı zaman meydana gelir ve hamile kaldıktan 10-14 gün sonra oluşur. İmplantasyon kanaması genelde kısa sürede durur. Genelde adet kanamalarından daha hafif geçer.

 

7. Kramp: Bazı kadınlarda hamileliğin erken döneminde hafif rahim krampları görülür.

 

8. Ruh halinde dalgalanmalar: Hamileliğinizin erken döneminde yaşadığınız hormonal değişmeler ruh halinizde dalgalanmalar yol açabilir. Bu yaygın yaşanan bir durumdur. Kendinizi genelde duygusal ve ağlamaklı hissedebilirsiniz.

 

9. Baş dönmesi: Hamilelik damarlarınızda genişlemeye neden olur. Bu da kan basıncınızı düşürebilir. Kan basıncınız düştüğü zaman baş dönmesi hissedebilirsiniz.

 

10. Kabızlık: Kabızlık sorunu da hamilelik belirtileri arasında yer alır. Yaşadığınız hormonal değişmelerden dolayı sindirim sisteminiz daha yavaş çalışmaya başlar. Bu da kabızlığa yol açar. Konu ile ilgili 6 Adımda Hamilelikte Kabızlığı Önleyin isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 19.01.2016

3184

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim