Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN BEŞİNCİ AYI

hamileliğin beşinci ayı

HAMİLELİĞİN BEŞİNCİ AYI

Hamileliğin beşinci ayında anne ve bebekte neler olur?

Gebeliğinizin 17. haftasında bebeğinizin boyu 14-17 cm, kilosu da ortalama 150 gr olmuştur. Kalbi çok hızlı çalışmaktadır. Çünkü   bulunduğu ortamda daha düşük bir oksijen seviyesi vardır. Bebek dışkısını yapmaz ve doğumdan sonraya kadar bağırsaklarında biriktirir. Bazen de doğum sırasında zorlanmayla beraber anne karnına dışkısını yapabilmektedir.

Bu arada artık bebeğiniz de çeşitli mineraller bakımından desteklenmelidir. Özellikle kalsiyum bebeğinizin anne karnında gelişimi açısından önemlidir. Onun için kalsiyum yönünden zengin olan doğal gıdaları daha sık tüketmeniz yerinde olacaktır. Bu hafta içinde yine artan enerji ihtiyacınıza uygun olarak beslenmenize özen göstermeniz gerekecektir.


Gebeliğinizin 18. haftasında; bebeğinizin boyu 15-18 cm, kilosu da ortalama 200 gr civarında olmuştur. Erkek bebeklerde prostat tamamen gelişmiştir. Kız bebeklerinde ise yumurta hücreleri oluşum evresindedir. İlerde bunlar yumurta hücreleri haline gelecektir. Bu haftada bebeğin gözleri normalden büyüktür. İlerde normal şeklini alacaktır. Ses telleri oluşumunu tamamlamıştır. Şu dönemde akciğerlerini tam olarak kullanamamaktadır. Fakat ilerleyen dönemlerde akciğerlerini daha iyi kullanabilecektir. Artık plasenta tamamen gelişmiştir. Bu haftada bebek, yeni doğmuş bir bebeğin yaptığı bir çok hareketi yapabilir durumdadır.

Sizde ise; artık karnınız görünür derecede büyümüştür. Hamile olduğunuz rahatlıkla görülebilir. Bebeğiniz karnınızda hareketlenmiştir. Bu hareketlerini hissedebilirsiniz. Bazı gebe bayanlar henüz hissetmeyebilir. Bu normaldir. Bebeğin hareketleri, bebeğin kas ve iskelet sistemi geliştikçe daha iyi hissedilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Eğer bebek daha önce sürekli hareket ediyorsa ve artık belli bir süredir hareket etmiyorsa gebe bir bayan bundan şüphelenmelidir. Hatta iyice emin olduktan sonra konuyu doktoruyla görüşmelidir.

Gebeliğinizin 19. haftasında; bebeğinizin boyu ortalama 20 cm, kilosu da 270-290 gr civarında olmuştur. Bütün vücut sistemleri gelişimini ve olgunlaşmasını devam ettirmektedir. Bebeğiniz bir hayli yol kat etmiştir. Fakat hala size bağımlı yaşar durumdadır. Bu da plasenta vasıtasıyla gerçekleşir. Vücudu yavaş yavaş daha orantılı hale gelmektedir. Cildi yine hassastır. Dolayısıyla bu dönemde bebeğinizin cildinde onu bazı dış etkenlerden koruyan bir madde üretilmeye başlar. Güçlü kalp atışları vardır.  Bebeğinizin yaptığı hareketler yavaş yavaş daha koordineli hale gelir.

Sizde ise; yine bazı cilt sorunlarınız olacaktır. Cildiniz daha da hassaslaşacaktır.  Yüzde renk değişimleri olabilir. Bu daha çok yanak, alın ve  göz çevresi civarında görülebilir. Bu durum güneşli ortamlarda daha da artar. Gebelik sonrasında da zamanla yok olacaktır. Onun için güneş ışığına cildinizi çok fazla maruz bırakmayın. Yüzünüzü mümkün olduğunca koruyun.

Gebeliğinizin 20. haftasında; bebeğinizin boyu ortalama 23 cm, kilosu da ortalama 340 gr civarında olmuştur. Bu haftadan itibaren bebeğinizin beyni hızla olgunlaşmaya başlar. Duyuları daha da aktifleşir. Bu dönemle birlikte kilo alışı ve hareketleri hızlanır. Başında saç çıkmaya, kaş ve kirpikler belli olmaya başlamıştır.

Sizde ise; bu dönemde kalça, göğüs ve karın bölgenizde hızlı bir büyüme görülür. Bu da o bölgelerde çatlaklar oluşmasına neden olabilir. Bu çatlaklar kalıcı niteliktedir. Çatlak oluşumunu azaltmak için önleyici kremler ve badem yağı kullanılabilir. Bu dönemlerde yani çatlak oluşma riskinin olduğu dönemlerde düzenli olarak her gün riskli bölgelerinize tatbik etmeye başlamanızda fayda vardır. Diğer taraftan bazı gebe bayanlarda bu çatlaklar hiç görünmeyebilir de. Bu durum sizin cildinizin yapısından ve genetik özelliklerinizden kaynaklanmaktadır. Bu dönemde gebelik gerçeğini daha çok kabullenmiş olursunuz. Duygu değişiklikleri daha az olur ve unutkanlıklar görülebilir.

Bu ayda genel olarak şunları hissedebilirsiniz. Vajinal akıntınız olabilir. Karın alt bölgesinde ağrı görülebilir. Kabızlık yaşayabilirsiniz. Yine el ve ayaklarda şişlik görülebilir. Şişen göbeğiniz ve hareketlerinizdeki bazı dengesizliklerden dolayı kazalar olabilir. Onun için artık hareketlerinizi daha kontrollü ve sağlam yapmalısınız. Kalp atışlarınız daha da hızlanabilir. Bel ve sırt ağrılarınız görülebilir.

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

8468

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim