Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN ALTINCI AYI

hamileliğin altıncı ayı

HAMİLELİĞİN ALTINCI AYI

Hamileliğin altıncı ayında anne ve bebekte neler olur?

Gebeliğinizin 21. haftasında; bebeğinizin boyu yaklaşık 27 cm. kilosu da ortalama 370-380 gr civarındadır. Anne karnında bebeklerin gelişim hızları dönem dönem farklı olmaktadır. Bu dönemde bebeğin gelişiminde yavaşlama olur. Artık birçok yönden güçlenmeye başlamıştır. Bu dönemde bebeğinizin kalbi daha kuvvetli atar ve daha güçlü kan pompalar. Seslere karşı duyarlılığı artar. Tepkiler verebilir. Bebeğiniz bu dönemde   daha hareketli olur. Bu hareketleri hissedebilirsiniz. Fakat zaman zaman bu hareketlenmelerinde değişmeler olabilir. Yani bazen daha hareketli bazen de daha hareketsiz olabilir.

Sizde ise, nefes darlığı gibi sorunlarınız olabilir. Bu dönem için   normal bir durumdur. Tabi bu nefes darlığı durumu değişkenlik de gösterebilir. Zaman zaman azalabilir zaman zaman da daha da artabilir. Yine bu dönemde beyaz renkli vajinal akıntınız olur. Bu akıntı kanlı ve ağrılı olmadığı sürece sorun değildir.

Gebeliğinizin 22. haftasında; bebeğinizin boyu ortalama 28 cm, kilosu da ortalama 450-460 gr civarı olabilir. Bebeğinizin artık göz kapakları oluşmuştur. Göz kapaklarını hareket ettirebilir. Git gide yavaş yavaş normal bir insana benzemektedir.

Sizde ise; bebeğinizin büyümesinin de etkisi ile kilo artışınız devam eder. Bebeğiniz büyüdüğü için daha fazla enerjiye ihtiyaç hissedersiniz. Çünkü sahip olduğunuz enerjinin bir bölümü bebeğiniz tarafından kullanılmaktadır. Dolaysıyla beslenmenizde de bu enerji açığını kapatacak şekilde önlem almanız gerekir. Ayrıca bebeğiniz büyümeye devam ettiği için taşıdığınız yük de artmaktadır. Bu da siz de yorgunluğa, bel ve sırt ağrılarına yol açar. Bunlar için de etkili bir egzersiz yöntemi uygulamanız yerinde olur. Ayrıca günlük yaşantınızı da tekrar bir gözden geçirerek sizde yorgunluk ve bitkinlik yaratan şeyleri kontrol etmeniz iyi olacaktır.

Gebeliğinizin 23. haftasında;  bebeğinizin boyu ortalama 30 cm civarındadır. Kilosu da 550 gr’a yakındır. Bu dönemde bebeğinizin başı hala vücuda göre büyük olsa da genel olarak eskiye göre daha orantılı bir vücudu vardır. Yavaş yavaş normal halini almaktadır. Gözler oluşumunu tamamlamıştır. Bebeğin hareketleri daha hissedilir olmuştur. Bu dönemde bebeğiniz artık sizin sesinizi işitmeye başlar. Bebeğinizin saç, kirpik ve kaşları büyük ölçüde oluşmuştur.

Sizde ise; Karnınız iyice büyümüş olur. Rahminiz göbek seviyesine gelmiştir. Plasenta ise tamamen gelişmiştir. Sürekli bir kilo artışı halindesinizdir. Bu kilo artışı haliyle sizi biraz zorlayacaktır. Bacaklarınızda kramplar olabilir. Ağrılar olabilir.  Bunları azaltmak için düzenli egzersizler yapmaya gayret edin. Ayrıca yine beslenmenize dikkat etmeniz iyi olacaktır.

Gebeliğinizin 24. haftasında; bebeğinizin boyu yaklaşık 31-32. cm olmuştur. Kilosu da 650 gr’a yakındır. Kas ve kemikleri gelişmeye devam eder. Bebeğiniz bu haftadan itibaren daha bilinçli hareket etmeye başlar. Çünkü beyin dokusu hızla gelişmektedir. Bu bebeğinizin daha koordineli ve bilinçli hareket etmesine yardım eder. Algılaması gelişmeye başlar. Bebek bu dönem sonunda doğsa bile gerekli uygun şartlar oluşturulduğu takdirde yaşamını sürdürebilir. Bu dönemde bebeğinizin cildi hala çok hassastır ve incedir. Fakat bebeğin cildinde onu koruyan bir tabaka mevcuttur. Henüz deri altında yağ tabakası oluşmamıştır. El ve ayak parmakları rahatlıkla görülebilir.

Sizde ise; genel olarak enerji ihtiyacınız arttığı için ve bebeğiniz daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu için, özellikle beslenmenizde kalsiyum içeren besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yine bu ay içinde genel olarak, beyaz renkli vajinal akıntınız olur. Karnınızın alt bölümünde ağrılar hissedersiniz. Kabızlık durumu yaşarsınız. Yine iştah artışı gözlenir. Ayaklarda şişme olabilir. Sırt ve bel ağrıları olur. Karın bölgenizde kaşıntı olabilir. Memelerde büyüme, kabızlık görülebilir. Bebek hareketlerinde artış olur. Psikolojik olarak da dalgınlık, duygu değişiklikleri, çeşitli kaygılar görülebilir. Fiziksel görünüşleri değiştiği için bazı gebe kadınlar bu durumu kabullenmek istemeyebilir. Bu da onlarda bazı psikolojik tepkilere yol açabilir. Onun için eşinizin de size bu dönemde yeterli desteği vermesi çok yerinde olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

12367

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim