Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞİN 8. AYI İÇİN SAĞLIKLI ÖNERİLER

hamileliğin sekizinci ayıHAMİLELİĞİN 8. AYI İÇİN SAĞLIKLI ÖNERİLER

 

Hamileliğin sekizinci ayı artık yavaş yavaş doğumunuzun yaklaştığının habercisidir. Fakat 8. aydan itibaren çoğu hamile kadın kendilerini pek rahat hissetmezler, doğum için sabırsızdırlar ve biraz da endişeli olurlar.

 

Bunun yanında bebeğiniz de hamileliğinizin 8. ayından itibaren ışığa ve seslere karşı daha duyarlı olur. Bu bebeğinizi daha hareketli yapar. Dolayısıyla 8 aylık hamilelik dönemi ve sonrasında bebeğinizde güçlü hareketlenmeler hissedebilirsiniz.

 

Bu arada kilo almaya devam ettiğiniz için de tüm bu etkenler sizi bitkin hissettirebilir, ağrılarınız olabilir. Bu aydan itibaren yapacağınız sağlıklı yaşam değişiklikleriyle doğuma kadar şikâyetlerinizi azaltabilir, kendinizi daha sağlıklı ve rahat hissedebilirsiniz. Aslında bu sağlıklı yaşam değişiklikleri bebeğinizin de sağlığını olumlu etkiler.

 

İki kişilik yiyin

 

Hamileliğinizin 8. ayında muhtemelen iştahınızda bir artış olabilir. Günlük fazladan 300 kaloriye ihtiyacınız vardır. Bu dönemde daha küçük miktarlarda fakat sık sık yemeyi tercih etmenizde fayda vardır. Yediğiniz şeyleri doğacak olan bebeğinizi de düşünerek tüketin. Daha fazla meyve ve sebze tüketmelisiniz. Bu kabızlık şikâyetlerini ve hemoroit oluşma riskini azaltacaktır. Süt ürünleri, karbonhidratlar ve proteinler diyetinizde gereklidir. Doğum öncesi vitaminlerinizi almayı unutmayın. Hekiminizin önerdiği günlük diyet programına mutlaka uyun.

 

Egzersiz yaparak aktif kalın

 

Hamileliğin 8. ve 9. aylarında yaşayacağınız bitkinlik sizi egzersiz yapmaktan alıkoyabilir. Fakat eğer aktif kalmayı başarabilirseniz bu bitkinliğinizi de yenmenize veya azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yüzme, yürüyüş yapma, yoga ve esneme hareketleri gibi egzersizler size oldukça iyi gelecektir.

 

Bu egzersizler ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olacağı gibi bebeğinizin doğum için doğru bir pozisyonda olmasına da yardımcı olur. Fakat doğumunuzun yaklaştığı bu hamilelik aylarında çok hızlı hareket etmekten ve kendinizi çok zorlamaktan kaçınmalısınız. Atlama gerektiren egzersizlerden kaçının. Uzun süre sırt üstü uzanmanızı gerektirecek egzersizler yapmayın. Bunlar sizi rahatsız hissettirebilir.

 

Vücudunuzun uyarı işaretlerine dikkat edin

 

Hamileliğinizin 8. ayından itibaren artık daha dikkatli olmalı ve bebeğinizi de bu anlamda korumalısınız. Bundan dolayı vücut işaretlerinize mutlaka dikkat edin. Vücudunuzu size ilettiği uyarı işaretleri aslında oldukça önemlidir.

 

Örneğin eğer yorgun hissediyorsanız bu dinlenmeniz gerektiğini size anlatır. Kendinizi fazla zorlamayın. Eğer aç hissediyorsanız bu yemek yemeniz gerektiğini size anlatır. Uzun süre aç kalmayın. Sağlıklı atıştırmalıklar ve yemekler tüketin.

 

Eğer kasılmalarınız varsa ( Braxton-Hicks Kasılmaları v.b. ), vajinal kanamanız varsa hekiminizi arayın veya en yakın bir acil servise başvurun. Bu aylarda bebeğinizin hareketlerini daha sık hissedeceksiniz. Eğer bebeğinizin hareketlerini hissetmiyorsanız veya yolunda gitmeyen baka şeylerden şüpheleniyorsanız hekiminizi bilgilendirin veya ne yakın bir hastaneye başvurun.

Yayınlanma Tarihi : 17.03.2016

3235

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim