Haberler

Makaleler

HAMİLELİĞE HAZIRLIK

hamileliğe hazırlık

HAMİLELİĞE HAZIRLIK


Anne olmaya karar vermeden önce bazı şeyler için hazır olmamızda fayda vardır. Hamilelik sürecine özellikle psikolojik ve  fiziki hazırlık çok önemlidir. Bu konularda yapacağınız bilinçli davranışlarla hamilelik döneminizi rahat geçirebilirsiniz. Mesela beslenme konusu oldukça önemlidir. Bu konuda bilinçli olmanızda   fayda vardır. Herhangi bir hastalığınız var mı veya daha önce ciddi bir rahatsızlığınız oldu mu? Bunlar önemli konulardır. Onun için gebelik konusunda bir çok bilgiyi elde etmiş olmalısınız. Yani bilinçli hareket etmelisiniz.

 

Hamileliğe hazırlanırken dikkat edilecek hususları aşağıda bulabilirsiniz.

 

1. Annenin Yaşı: Doğum yapacak annenin yaşı çok önemlidir. Genel olarak bilinen konu; 35 yaşından sonra olacak hamileliklerin ve doğumların sorunlu olabileceği konusudur. Bu konuda uzman hekimlerin belirttiği yaş sınırı budur. Tabi bu yaş sınırı geneldir. Yani kesin değildir. Kişiden kişiye değişebilir. Günümüzde artan ortalama evlenme yaşı ile birlikte ilk kez anne olma olma yaşıda hızla yukarı gidiyor. Bu nedenle daha da ileri yaşlarda ilk çocuğa sahip olmak eskiye nazaran çok daha sıklıkla olmakta.

 

2. Kronik Hastalıklarınız: Kronik bir hastalığınız var ise bunu doktorunuza belirtmelisiniz. Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, astım, şeker v.b. hastalıklarınızı mutlaka doktorunuza belirtin. Çünkü bu hastalıklardan dolayı kullandığınız ilaçlar bebeğiniz içn tehlikeli olabilir. Dolayısıyla hem hastalığınızı hem de kullandığınız ilaçları hamilelik öncesinde hekiminizle görüşmeniz doğru olacaktır.

 

3. Beslenme: Mümkün olduğunca sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmenizde fayda vardır. Sizin düzensiz beslenmeniz bebeğinizi de etkileyecektir.

 

4. Kilo Kontrolü: Kilonuzun da belli bir seviyede olmasına dikkat edin. Gebelikten önce kilolu olmanız hem sizin hem de bebeğiniz için zararlı olacaktır.

 

5. Zararlı Madde Kullanımı: Zararlı madde kullanımının en yaygın örnekleri sigara ve içkidir. Eğer sigara ve içki kullanıyorsanız gebe kalmadan önce bunları bırakmalısınız. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Gebelik döneminde sigara kullanmanız, doğacak çocuğunuz için tehlikelidir. Hatta sizin sigara içilen ortamlarda bile bulunmamanız gerekir. Bu konuda azami dikkati göstermelisiniz.

6. İlaç Kullanımı: Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız kontrolsüz olarak ilaç kullanmamalısınız. İlaç kullanımını bir doktor kontrolünde yapmalısnız.

 

7. Doğum Kontrol Hapları: Eğer doğum kontrol hapları kullanıyorsanız ve hamile kalmayı düşünüyorsanız, doğum kontrol haplarını da bırakmanız gerekecektir.Çünkü zaten doğum kontrol hapları gebeliği engellerler. Bundan dolayı en az 3 ay önceden doğum kontrol haplarını kullanmayı bırakmalısınız. Bu şekilde daha düzenli adet görmeye başlayacaksınız.

 

8. Ailenizdeki Genetik Hastalıklar: Sizde veya ailenizde herhangi bir genetik hastalık riski varsa bunu dikkate almanızda fayda vardır. Üstelik eşinizde de böyle bir durum varsa doğacak çocuğunuzun risk değerlendirmesi için hamilelik öncesinden itibaren mutlaka dikkate alınması gereken bilgilerdir. Onun için bu konuda da doktora görünmeniz ve eşlerden her ikisinin de ailesinde bilinen genetik hastalıkları doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Eğer hem sizde hem de eşinizde genetik bir rahatsızlık varsa bunu çok iyi düşünmeniz gerekir.

 

9. Radyasyondan Uzak Durmak: Gebelikten önce ve gebelik döneminde radyasyondan uzak durmalısınız. Televizyon, bilgisayar gibi elektronik v.b. cihazlar radyasyon yayarlar. Onun için bu cihazlara uzak mesafede durmak gerekir.

 

10. Kilo durumunuz: Gebelikten önce kilonuzun da normal sınırlar içinde olması önemlidir. Aşırı zayıf veya aşırı kilolu olmanız hem gebelikte size sorun çıkaracaktır hem de doğacak bebeğiniz için sorun teşkil edecektir.

 

11. Çevresel Faktörler: Gebelikten önce bazı çevresel faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Mesela gebeliği eşinizle birlikte plaqnlamanız gerekir. Bir bebek sahibi olmayı eşiniz de sizin kadar isyiyor olmalıdır. Böyle bir anlaşma varsa gebelik dönemi sizin için daha sakin ve huzurlu geçecektir. Ayrıca başka çocuklarınız var ise onları bunun için hazırlamanız iyi olacaktır. Ekonomik yönden de kendinizi iyi planlamış olmanız önerilmektedir.

 

12. Kızamıkçık Hastalığı: Daha önce kızamıkçık geçirip geçirmediğinizden emin değilseniz doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Bu hastalığı karşı bağışıklığınız olup olmadığını test ettirin. Bağışıklığınız yoksa aşı olunması gerekir. Aksi halde gebelikte böyle bir hastalıkla karşılaşırsanız doğacak bebeğiniz sorunlu doğabilir. Hastalıklı doğabilir. Yine hamilelik döneminde tetanos aşısını da olmanız doğacak bebeğiniz için faydalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2011

6527

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim