Haberler

Makaleler

HAMİLE BAYANLAR İÇİN ÖNERİLER

hamile bayanlar için önerilerHamilelik döneminde beslenme konusu önemlidir. Beslenmede folik asit yönünden zengin içerikli besinleri almaya dikkat etmek gerekir. Bu hem sağlıklı bir hamilelik süreci için gereklidir hem de sağlıklı bir bebek dünyaya getirme konusunda oldukça faydalıdır. Folik asit yönünden zengin gıdalara portakal suyu, pirinç, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye ve bezelyeler örnek olarak verilebilir.

Gebelikte boyunca sağlıklı ve gerekli besinleri alarak düzenli bir şekilde kilo alımı da gereklidir. Düzenli ve yeter ki kilo alımı hem sağlıklı bir gebelik için gereklidir hem de sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için önemlidir Bazı hamile bayanlar gebelik boyunca kilo almalarından şikayetçi olabilirler. Fakat önemli olan aşırı kilo almamak veya kilo vermemektir. Çünkü çok fazla kilo almak veya zayıf olmak doğacak bebek için de sorun teşkil edecektir. Dolayısıyla düzenli ve yeterli derecede kilo almanın gerekli olduğu bilinmelidir.

Hamile bir bayan psikolojik durumunu her zaman iyi tutmaya gayret göstermelidir. Psikolojik yapı kişiye hamilelik boyunca kendini daha iyi hissetmesi ve motive etmesi için gerekli gücü verecektir. Kişi daha iyi bir hamilelik dönemi için içten gelen duygularla kendisi ve karnındaki bebeğin sağlığı için çalışacaktır. Psikolojik olarak güçsüz olan bir kişi depresyonun da etkisiyle hamilelik boyunca yapması gereken şeyleri yapmak için gerekli gücü kendinde bulamaz. Bakımsız ve düzensiz bir hamilelik süreci geçirir. Bu olumsuz psikolojik yapı bebeği de olumsuz etkileyecektir.

Gebelik boyunca egzersiz yapmayı da ihmal etmemek gerekir. Egzersiz gebe bir bayanı bu süreçte daha dinç ve kuvvetli tutar. Egzersizle kişinin kasları çalışır ve kuvvetlenir. Böylelikle halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetler azalır. Egzersiz yaparken çok yorucu ve yıpratıcı egzersizler yapmamak da gerekir. Yürüyüşler, evde bisiklet binme, bir takım gevşeme hareketleri iyi gelecektir. Tabi bu konuda hekimle gerekli istişareleri yaparak da bir egzersiz programı yapmak daha iyi olacaktır.

Sigara ve alkol kullanımı. Bunlar kesinlikle uzak durulması gereken şeyler. Özellikle sigara kullanımı hem anne için hem de doğacak bebek için büyük tehlike arz eder. Sigara kullanımından dolayı düşük, ölü bebek doğumu dış gebelik gibi vakalar görülebilmektedir.

Hamilelik boyunca demir yönünden zengin gıdalar almaya da özen göstermek gerekir. Hem anne için hem de doğacak bebeğin gelişimi için önemlidir. Demir pekmez, yumurta, kırmızı et, kuru üzüm ve kuru incirde, yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur. Demir alımı anne adayını bu süreçte daha güçlü tutacaktır. Hastalıklara karşı daha dayanıklı olmasına yardım edecektir.

El temizliği de gebelik süreci boyunca önemli bir konudur. Hamile bir bayanın özellikle enfeksiyonlar ve bakteriler konusunda kendine çok dikkat etmesi ve korunması gerekir. Bunun için temizlik konusu da öne çıkar. Özellikle enfeksiyonlar ve bakteriler en sık eller vasıtasıyla vücudumuza bulaşacağı için el temizliği önemlidir. Sık sık elleri ( yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten sonra, herhangi bir iş yaptıktan sonra, paraya el dürdükten sonra v.b. ) sabunlu suyla yıkamak enfeksiyonlardan ve bakterilerden korunmak için faydalı olacaktır.

Her gün mutlaka meyve, sebze, protein, tahıl ve bol sıvı almaya özen gösterilmelidir. Bunlar sağlıklı bir hamilelik dönemi için anne adayının yardımcıları olacaktır.

Gebe bayanların uykudaki duruş pozisyonları da önemlidir. Rahat ve iyi bir uyku için ve ayrıca sağlıklı bir duruş için uyurken sol tarafına yatarak uyumak daha faydalı olacaktır. Bu yatış pozisyonu anne karnındaki bebeğin durumu için de uygun olacaktır.

Clinique Makyaj ve Cilt Bakim ürünlerinde %50'ye varan indirim Balerin.com'da

Yayınlanma Tarihi : 11.10.2011

11239

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim