Haberler

Makaleler

GÜNDÜZ UYKUSUNUN BEBEĞE FAYDALARI

Gündüz uykusunun bebeğe faydalarıGÜNDÜZ UYKUSUNUN BEBEĞE FAYDALARI

Bebeklerin gündüz uykusu hem bebek hem de anne için ayrıca bir dinlenme zamanıdır. Fakat bunun yanında gündüz uykusu ve bebeğin diğer şekerleme zamanları gelişim sürecinin önemli bir parçasıdır. Bebekler günün büyük çoğunluğunu neredeyse uyuyarak geçirirler. Özellikle 3 – 4 aylıktan itibaren bebeğin normal bir uyku rutini oluşur. Gündüz uykuları ve diğer şekerleme zamanları da bu uyku rutininin önemli bir parçasıdır. Gündüz uykusu bebeklerin sağlığı, mizacı konusunda da oldukça katkı yapar.

1. Uyku bebeğin fiziksel ve bilişsel gelişimi için kritiktir. Uyku sırasında bebeğin gelişimi için gerekli olan hormonlar açığa çıkar. REM uykusu sırasında bebeğin beyni aktiftir. Bu aşamada bebeğin beyni gelişim ve olgunlaşma sürecini yaşar.

2. Gündüz uykusu ve şekerleme zamanları bebeğin dinlenmesi için ve aşırı yorgunluğu önlemek için önemlidir. Yorgun bir bebek oldukça huysuz ve mızmız olabilir. Yorgun bebekler gece uykuya geçmede zorlanabilirler. Gündüz uykusu hem bebeğin hem de annenin dinlenmesine fırsat yaratır. Yapılan araştırmalara göre ilk 2 yılı boyunca iyi bir uyku alışkanlığı olan, yeterli ve kaliteli uyuyan çocukların sosyal becerilerinin daha iyi olduğu ve daha iyi bir mizaçta oldukları görülmüştür.

Bebeklerin uyku ihtiyacı

Her bebek farklıdır ve uyku modelleri de birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle her bebekte çok iyi etki gösteren bir uyku modeli belirtmek zor olabilir. Fakat bazı hususlar vardır ki bunlar genelde her bebek için ortalama değerlerdedir. Örneğin 6 aydan daha küçük bebekler günde ortalama 16 – 20 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.  Yeni doğan bebekler bütün günün çok büyük bölümünü uyuyarak geçirebilirler. Fakat genelde 4 ay civarında bebeklerde belli bir uyku modeli oturmuş olur. Bebeklerin şekerleme zamanları gün içinde 2 – 3 parçaya bölünebilir ve her şekerleme zamanları 2 – 3 saat sürebilir. 6 – 12 aylık bebekler gece uykusunu 11 saat uyuyabilirler. Fakat elbette ki gün içinde yine şekerleme yapmaya ihtiyaçları vardır.

Bebeklerin uyku zamanları için ipuçları

1. Bebek uykuluyken ( henüz uykuya geçmemişken ) yatağa koyulmalıdır.

2. Kendi kendine uykuya geçmesi cesaretlendirilmelidir.

3. Gece uyanırsa yine kendi kendine uykuya geçmesi cesaretlendirilmelidir.

4. Bebek için düzenli bir gece uykusu ve gündüz uykusu rutini oluşturulmalıdır.

5. Bebeğin odası uyku dostu olmalıdır. Sessiz, yeterli sıcaklıkta olmalıdır. Ayrıca özellikle gece uyurken ışıklı bir ortam olmamalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 02.07.2013

8112

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim