Haberler

Makaleler

GÜNDÜZ UYKUSU BEBEĞİN HAFIZASINI GELİŞTİRİYOR

Gündüz uykusu bebeğin hafızasını geliştiriyorGÜNDÜZ UYKUSU BEBEĞİN HAFIZASINI GELİŞTİRİYOR

 

Yapılan bir araştırmanın bulgularına göre bebeklerin gündüz uykusu uyumaları hafızalarının gelişmesine yardımcı oluyor.

 

Araştırma Almanya’da Ruhr Bochum Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmayı yapan uzmanlar bebeklerin gün içinde öğrendikten sonra uyku uyumaları anılarını, öğrendiklerini uzun süre koruduklarına dair bulgulara ulaştılar. Yani bebeklerin gündüz öğrendikleri şeyler yine gündüz uykusu uyuduktan sonra hafızalarında daha kalıcı oluyor.

 

Bu sonuçlara göre uzmanlar bebeklerin gündüz uykusu uyumadan önce yaratılan öğrenme ortamının bebekler için oldukça değerli olabileceğini belirtiyorlar.

 

Nitekim genel olarak insanlar üzerinde yağılan çeşitli araştırmalarda uyku ile öğrenme ve daha iyi hafıza arasında bağlantılar bulunmuştu.

 

Araştırmada yaşları 6 aylık – 12 aylık arasında değişe bebeklere hayvan kuklalarının ellerinde bulunan eldivenleri nasıl çıkaracakları öğretildi. Bu öğretim aktivitesinin sonrasında bazı bebeklere 30 dk. kadar gündüz uykusu uyutuldu. Diğer bebeklere gündüz uykusu uyutulmadı. Araştırmaya 216 bebek dahil edildi.

 

Daha sonra her iki bebek grubuna aynı aktivite 4 saat ve 24 saat sonra tekrar uygulandı. İlk aktivite sonrası uyutulan bebeklerin öğrendikleri şeyi daha iyi hatırladıkları ve hayvan kuklaların ellerindeki eldivenleri çıkarma konusunda daha başarılı oldukları görüldü.

 

Uzmanlar bunun böyle olmasında uykunun öğrenilen şeyleri uzun süreli belleğe atılmasında daha etkili olmasının yanında uyutulmayan bebeklerin yorgun olmasına da bağlıyorlar.

 

Yani bebeğin yorgun olması onun öğrenmesini ve öğrendiklerini hafızasında daha iyi yerleştirmesini olumsuz etkiliyor.

 

Uzmanlar ebeveynlere gün içinde uyku vakitlerinde bebeklerini mutlaka uyutmalarını, bebeklerini gündüz uzun süreler uyanık tutmamalarını öneriyorlar. Çünkü gündüz uykusu bebeklerin fiziksel gelişimi kadar psikolojik ve zihinsel gelişimi için de faydalı

Yayınlanma Tarihi : 09.07.2015

2406

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim