Haberler

Makaleler

GIDA ALERJİSİ

gıda alerjisi

ÇOCUKLARDA GIDA ALERJİSİ

 

Gıda alerjisi alerjiler arasında nispeten daha az görülmekle birlikte yıldan yıla bir artış eğilimi göstermektedir. Bebeğin yaşı ilerledikçe bu alerjik sorun da giderilebilmektedir.

Gıda alerjileri daha çok ailesinde gıda alerjisi olan bebek ve çocuklarda daha çok görülür. İstatistiklere göre gıda alerjileri egzaması olanlarda daha fazla görülmektedir. Gıda alerjisinde çocuk bir besini ilk veya ikinci alışında bir alerjik reaksiyon oluşur. Yani hemen kendini gösterebilir. Fakat bazen de kendini geç bir şekilde gösterebilir.

 

Çocuklarda gıda alerjisi belirtileri

 

Gıda alerjisi kendini anında gösterdiğinde bunu şu belirtilerden anlayabiliriz. Çocuğun suratında kızarıklık oluşur, ağız içi, dili ve gözde kaşıntıdan kaynaklanan bir kızarıklık olur. Sonra tüm vücutta kaşıntı ve kızarıklık olabilir. Yüzde ve gözlerde şişkinlik görülür. Burunda tıkanıklık veya tam tersi akıntı olabilir. Gözlerde sulanma görülebilir. Sürekli hapşırır.

Bazen de daha acil durumlar baş gösterebilir. Nefes almakta zorlanabilir ve hırıltılı nefes alır. Dil ve boğazda şişme olur. Tabi bu onun nefes almasını zorlaştırabilir. Kendini halsiz ve bitkin hissedebilir. Uyuşuk bir görünümü olabilir. Tabi bu tür acil durumlar görülürse çocuğu hemen bir hekime göstermeli veya en yakın bir acil servise başvurmalıdır.

 

Bazı gıda alerjileri de gecikmeli olarak kendini gösterir ve çeşitli belirtileri olur. Bu belirtiler egzama, reflü, yetersiz büyüme, kabızlık, ishal, karın ağrısı, huysuzluk ve ağlama olarak görülebilir.

 

Çocukta gıda alerjisi varsa ne yapmalı?

 

Çocuktaki alerjik durumun tespiti için iki test kullanılır. Bir tanesi deri testi diğeri de kan testidir. Bu testlerle alerjiye yol açan gıdaları tespit etmek mümkündür. Dolayısıyla çocukta bir gıda alerjisinden şüpheleniyorsanız mutlaka bir hekime göstermeli ve gerekli testleri yaptırmalısınız. Tabi burada çocuğunuzu iyi gözlemleyerek hangi yiyeceklerden sonra çocukta reaksiyon oluştuğunu hekime bildirebilirsiniz.

 

Gıda alerjisi olan çocuklar için önemli bir nokta da onların yaşamlarını buna göre bir düzene sokmak ve planlamaktır. Gıda alerjisi olan bir çocuğun hayatını da zindana çevirmemek ve normal yaşamına alınacak ek önlemlerle devam etmesini sağlamak gerekir. Öncelikle çocuğunuza hangi besinlerin ve katkı maddelerinin onda alerjiye yol açtığını ona belirtin. Bu konuda onun da bu besinleri yememesi gerektiğini belirtin. Çocuğunuz bu besinleri almaması gerektiğini bilsin. Eğer başka birileri sizden habersiz olarak bu besinleri ona verecek olursa çocuğunuzdan “bu besin bana dokunuyor ve yememem gerekiyor” demesini söyleyin. Hatta yakın çevrenizdeki insanlara da çocuğunuzun durumundan bahsedin ve ona o besin veya besinleri vermemelerini belirtin. Hatta bazı besinlerdeki katkı maddeleri bile çocuklarda alerjiye yol açtığı için oldukça dikkatli ve bilinçli hareket edilmesi gerektiğini unutmayın. Hatta bir yere yemeğe davetliyseniz çocuğunuz için zararlı olmayacak gıdaları yanınızda getirmekten çekinmeyin.

Yayınlanma Tarihi : 01.07.2011

9089

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim