Haberler

Makaleler

GEBELİKTE YÜKSEK TANSİYONA KARŞI BESLENME

gebelikte yüksek kan basıncı beslenmeGEBELİKTE YÜKSEK TANSİYONA KARŞI BESLENME

Gebelik süresince yüksek tansiyon sorunu yaşamanız karnınızdaki bebeği oksijensiz ve besinsiz bırakabilir. Hem oksijen hem de besinler bebeğinizin gelişimi için gereklidir. Eğer gebelik döneminizde yüksek tansiyon sorununuz teşhis edildiyse bebeğinizin gelişimi ve kendi sağlığınız için iyi bir diyet uygulamanız gerekecektir.

Aşağıdaki beslenme önerlilerini uygulayarak gebelikteki yüksek tansiyon sorununuzla baş edebilirsiniz.

1. Gebelik döneminde protein alımınıza özen gösterin. Protein alımı sizin sağlığınız için olduğu kadar bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için de gereklidir. Yüksek tansiyon sorununuzdan dolayı proteini çeşitli kaynaklardan alabilirsiniz. Kırmızı et, yağsız tavuk, balık, kuzu eti, fasulyegiller, yumurta, peynir, süt, soya ürünleri, sebzeler gebelikte tüketebileceğiniz önemli protein kaynaklarıdır.

2. Ahududu yaprağı suyu, karahindiba çayı, ısırgan otu çayı ve ıhlamur çiçeği çayı için.

Salatalık yemek kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilir. Salatalıklar antioksidan düzeyi yüksek bir besindir ve önemli derecede C vitamini içerir.

Yarım limonun suyunu, 2 çay kaşığı krem tartar ve yarım bardak suyu karıştırın. Bu karışımı 3 günde 1 defa için. Bu karışım yüksek kan basıncınızın düşmesine yardımcı olacaktır.

3. Bol miktarda potasyum zengini besinler yiyin. Muz harika bir potasyum kaynağıdır ve C vitamini açısından da zengindir. Patates, yapraklı sebzeler, süt ve kavun bu amaçla yenebilecek önemli besinlerdir. Günlük olarak 100 mg B6 alın. Tüm bunlar vücudunuzun potasyum dengesinin ayarlanmasına yardım eder ve yüksek olan kan basıncınızı düşürür.

Yayınlanma Tarihi : 21.01.2013

7374

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim