Haberler

Makaleler

GEBELİKTE YÜKSEK ATEŞİN DÜŞÜRÜLMESİ

gebelikte yüksek ateşin düşürülmesiGEBELİKTE YÜKSEK ATEŞİN DÜŞÜRÜLMESİ

 

Gebelik döneminde soğuk algınlığı geçirmeniz veya grip olmanız daha bir ciddiyetle alınması gereken konudur. Bu iki sorunun erkenden tedavi edilmemesi ve uzun sürmesi gebelikte çeşitli komplikasyonlara da yol açabilir. Bunlara arasında erken doğum sancısını tetikleme, düşük veya doğum kusurları gibi riskler bulunmaktadır. Gebelikte soğuk algınlıkları ve grip vakasının en ciddi belirtilerinden birisi de yüksek ateştir. Eğer yüksek ateşiniz varsa veya ateşiniz düşmüyorsa hekiminize görünmeniz gerekir.

 

Gebelikte yüksek ateşinizi düşürmek için evde siz kendiniz de bazı şeyler yapabilirsiniz.

 

1. Ateşinizi sık sık ölçün. Ateşiniz 38 derece veya daha yukarıysa hekiminize danışın.  Ateşinizi düzenli olarak ölçmeniz önemlidir. Çünkü beklenmedik şekilde oldukça yukarı gidebilir.

 

2. Gebelikte yüksek ateşinizi düşürmek için bol su için. Yüksek ateş vücudunuzda sıvı eksikliğine neden olabilir. Gebelikte sıvı eksikliği mide bulantısı, erken doğum sancısı gibi sorunları tetikleyebilir. Yanınızda sürekli ir su şişesi bulundurun ve bol bol için.

 

3. Gebelikte yüksek ateşinize iyi gelecek besinler tüketin. Sıcak yulaf ezmesi, sade makarna ve patates püresi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Midenizi rahatlatır ve size enerji verir. Yağlı besinlerden uzak durmalısınız. Bu tür besinler mide bulantısına neden olabilir.

 

4. Kendinizi rahat bir sıcaklıkta tutun. Daha hafif giysiler giyinin. Çok kalın giyinmeyin. Odanızı gerekirse biraz serinletin. Odanızı serinletmek için bir klima çalıştırıyorsanız bu direkt üzerinize tutmayın. Ateşinizi düşürmek için alnınıza soğuk kompres uygulayın. Ilık bir duş alın.

 

5. Gebelikte yüksek ateşinizi düşürmek için bol dinlenin. Vücudunuz gebelik döneminde normalde oldukça bitkin düşebilir. Bir de soğuk algınlığı veya grip gibi bir nedenden dolayı ateşiniz yükselirse kendinizi iyice bitkin hissedersiniz. İyice dinlenmeniz ateşinizin düşmesine ve enerjinizi toplamanıza yardımı eder.

 

6. Gebelikte yüksek ateşiniz için eğer reçetesiz veya reçeteli bir ilaç kullanmak istiyorsanız bunun ilk önce hekiminize danışın. Hekiminize danışmadan ateş düşürücü kullanmayın. Eğer ateş düşürücü kullanmanız gerekirse hekiminiz size gerekli tavsiyede bulunacaktır.

 

7. C vitamini içeren meyve ve meyve suları ve sebze tüketmeniz ateşinizin normale gelmesinde fayda sağlayacaktır. Bunlar ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendireceği için soğuk algınlığı ve grip gibi vakalara karşı daha korunaklı olursunuz. C vitamini desteği almak hususunda ise yine hekiminize danışarak onayını almalısınız.

Yayınlanma Tarihi : 12.01.2014

3355

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim