Haberler

Makaleler

GEBELİKTE YEDİKLERİNİZ BEBEĞİNİZİ DE ETKİLİYOR

gebelikte yedikleriniz bebeğinizi de etkiliyorGEBELİKTE YEDİKLERİNİZ BEBEĞİNİZİ DE ETKİLİYOR

 

Gebelik döneminizde uyguladığınız diyet direkt bebeğinizi de etkiler. Gebelikte yiyip içtiğiniz şeyler bebeğinizin sağlığı ve gelişimi üzerinde olumlu veya olumsuz etkiler yaratıyor.  Bu nedenle sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için gebelik döneminde yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yolu da gebelik diyetinizde bazı temel kurallara dikkat etmeniz.

 

1. Gebelikte yeterince folik asit alın. Hamile kadınların günlük 400 mikrogram folik asite ihtiyaçları vardır. Bilindiği gibi folik asit gebelik döneminin önemli vitaminlerinden birisidir ve bebekte nöral tip defekti, spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemede önemli bir rolü bulunmaktadır. Folik asit bu tür doğum kusurları riskini %50 – 70 oranında azaltmaktadır. Genel olarak folik aist desteklerinin gebelikten 1 – 2 ay önce alınmaya başlanması ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca buna devam edilmesi tavsiye edilmektedir. Folik asit ayrıca erken doğum riskini de önemli ölçüde düşürür. ( Gebelikte folik asit alımı )

 

2. Gebelik döneminizdeki diyetinizde bebeğinizi de düşünerek beslenin.  Çok fazla kilo almamaya çalışın. Fazla miktarda kilo almanız preeklampsi, gestasyonel diyabet, kilolu bebek gibi risklerinizi artırır. ( Gebelikte 2 kişilik yemek ne demek )

 

3. Gebelik diyetinizde balık tüketin. Balık önemli bir omega 3 kaynağıdır. Omega 3 bebeğinizin beyin gelişimine önemli düzeyde katkı sağlar. Bebeğinizin doğduktan sonra motor becerilerinin, görme yeteneğinin, hafıza becerilerinin ve dil gelişimin iyi olmasına katkı sağlar. Gebelikte balık tüketirken civa oranı yüksek balıklardan kaçınmanız gerekiyor. Somon balığını en iyi omega 3 kaynağı balık olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca keten tohumu gibi diğer omega 3 kaynağı besinlerden de tüketmelisiniz. ( Gebelikte balık tüketimi )

 

4. Gebelik diyetinizde alkolden kaçının. Gebelik döneminde alkol kullanmanız bebeğiniz doğduktan sonra zaman içinde davranış sorunları, öğrenme zorluları, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve agresif davranışlar gibi sorunlar yaşamasına neden olabilir. Gebelikte alkol tüketiminin güvenli bir sınırı yoktur.

 

5. Gebelik diyetinizde yeterince demir aldığından emin olun. Gebelik döneminde demir mineraline neredeyse 2 kat daha fazla ihtiyaç duyarsınız. Demir oksijeni bebeğinize taşır ve bebeğiniz demir ihtiyacını sizin demir depolarınızdan tedarik eder. Bu nedenle gebelik döneminizde demir alımınıza özen göstermelisiniz. ( Gebelikte demir minerali )

 

6. Gebelikte bakterilerden korunun. Gebelikte bakterilerden korunmanız bebeğinizi de korumanız anlamına gelir. Bu nedenle gebelikteki beslenmenizde et ve balık gibi besinleri çiğ veya az pişmiş tüketmeyin, pastörize edilmemiş sütleri tüketmeyin, yemeklerin iyi pişmiş olmasına dikkat edin, pastörize olmaya sütten yapılmış ürünleri tüketmeyin.

 

7. Gebelikte kafein tüketiminizi sınırlandırın. İçtiğiniz çay miktarı birkaç çay bardağını geçmemelidir. Demli çay içmemeye bakın. Aşırı miktarda kafeinli içecekler veya besinler tüketmeniz düşük riskinizi artırır.

 

8. Gebelikte boş besinlerden uzak durun. Besin değeri olmayan ve abur cubur besinleri tüketmemeye çalışın.

 

9. Kalsiyum içeren besinleri gebelikte özellikle tüketin. Buna hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyacı vardır. Kalsiyum özellikle gebeliğinizin 2. ve 3. döneminde bebeğinizin diş ve kemik gelimine önemli katkı sağlar. Hatta gebelik döneminde tükettiğiniz kalsiyum yaşamınızın ilerleyen yıllarında osteoporoz riskinizi düşürür. ( Gebelikte kalsiyum ihtiyacı )

 

10. Gebelikte mümkün olduğunca organik besinleri tüketmeye çalışın. Doğal besinleri tüketmeniz daha sağlıklı bir gebelik yaşamanıza ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenize yardımcı olacaktır.

 

12. Gebelikteki beslenmenizde lifli besinleri mutlaka tüketin. Meyveler, sebzeler ve tam tahıllı besinler lif oranı yüksek besinlerdir. Yüksek lifli besinler gebelik döneminizde kabızlık gibi sorunları daha az yaşamanıza yardımcı olacağı gibi bebeğinizin gelişimine de katkı sağlayacaklardır. Günlük lif miktarı olarak en az 25 – 30 miligram lif tüketmeye çalışın.

Yayınlanma Tarihi : 21.02.2014

3886

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim