Haberler

Makaleler

GEBELİKTE VE SONRASINDA BABALAR

gebelikte ve sonrasında babalarGebelik süreci ve sonrası sadece anne ve bebek arasında olan bir süreç değildir. Bu sürecin diğer bir ayağı da babalardır. Bu dönemde babalar kendilerini biraz terkedilmiş, geri plana itilmiş hissedebilirler. Çünkü artık bu   dönemde tüm ilgi anneye ve bebeğe yönelmiş durumdadır.

Fakat bu sürecin daha sağlıklı işlemesi için babaların da bu dönemde aktif olması ve hamilelik sürecini eşiyle birlikte yaşaması gerekir. Bilhassa günümüzün sosyal ve ekonomik yaşamında bu bir gereklilik halini almıştır. Dolayısıyla babalar da hamilelik sürecinde ve bebek doğduktan sonra annenin en önemli partneri olmalıdır.

Babaların bu süreçte daha bilinçli bir şekilde anneye yardım edebilmesi önemlidir. Bunun için öncelikle hamilelik ve bebek büyütme konusunda kitaplar okuyarak kendilerini geliştirebilirler. Eğer çevrelerinde anne-baba kursları varsa bu kurslara katılabilirler. Eşleri muayenehaneye gittiği zaman eşiyle birlikte muayeneye gidebilirler. Bu süreçte anne adayını yanlız bırakmamak ve destek olmak önemlidir.

Diğer yandan evde hamile eşini olumsuz etkileyebilecek davranışlardan bir süre için kaçınabilirler. Mesela sigara içmek v.b.  Bebeğinizle anne karnında iletişim kurmaya çalışın. Ona seslenin. Onunla sohbet edin. Bu şekilde sizin sesinize de alışacaktır.  Bebeğinizin alışverişlerini eşinizle birlikte yapın. Ev işlerinde ona yardımcı olun. Eğer eşiniz hamilelik sürecinde çalışıyorsa mesela yemeklerde ona yardım edin.

Yani sürecin içine kendinizi aktif olarak sokun. Bunu da eşinize hissettirin. Üstelik bu şekilde dışlanmışlık ve geri plana itilmişlik duygularınızı da yenmiş olursunuz.

Bu dönemde yine birbirinize her konuda daha anlayışlı olun. Çünkü bu dönemde gerek anne gerekse babada bazı psikolojik yıpranmalar olabilir. Bunu aşmanın en önemli yolu da çiftlerin birbirlerine daha anlayışlı olması ve her zamankinden daha fazla birbirlerini sevmesi ve saygı göstermesidir. Özellikle siz bir baba adayı olarak hamile eşinize çok anlayışlı davranmalısınız. Bu dönemde eşinizde hormonal değişiklikler olmaktadır. Bu da eşinizin sık sık duygu durum değişiklikleri yaşamasına yol açar. Bu konuda bilinçli olun. Eşinizin bu durumunun geçici olduğunu bilin.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

6087

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim