Haberler

Makaleler

GEBELİKTE VARİSLER NASIL ÖNLENİR VE AZALTILIR?

Gebelikte varislerGEBELİKTE VARİSLER NASIL ÖNLENİR VE AZALTILIR?

 

Gebelikte özellikle bacak bölgenizde varis oluşumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Gebelikte oluşan varislerin en yaygın nedenlerinden birisi bu dönemde artan kan hacmidir. Artan kan hacmi bacaklardaki damarlara baskıyı artırır. Varisler daha çok bacak bölgesinde oluşur. Fakat dış genital bölgede hemoroid olarak da görülebilir. Artan yerçekimin etkisiyle de bacak bölgesine baskı artar ve bu da varis oluşmasına neden olabilir. Gebelikte varisler her ne kadar zararlı olmasa da kötü bir görüntü oluştururlar. Varisler genelde doğumu takip eden 3-6 ay arasında iyileşmiş olur. Ortalamaya göre her 100 kadından 55 tanesinde yaşamının herhangi bir döneminde varis oluşmaktadır. Aslında gebelikte de varisler oldukça yaygın görülen bir durumdur. Fakat alacağınız bazı önlemlerle gebelikte varis riskini azaltabilir ve görünümlerini azaltabilirsiniz.

 

Gebelikte varis riskini artıran risk faktörleri var mı?

 

Evet gebelikte varis oluşma riskini artıran risk faktörleri de bulunmaktadır. Örneğin genetik yatkınlık bunlardan birisidir. Bazı hamile kadınlar genetik olarak yatkın oldukları için varisler daha çok görünebilir.

 

Bunun yanında hamilelik yaşı, kilo ve her bir sonraki gebelik durumu varis oluşma riskini artırır. Uzun süre ayakta durma ve çoklu gebelik de varis riskini artıran etkenlerdir.

 

Gebelikte varis oluşumunu önleyen ve azaltan çözümler

 

1. Gebelik döneminizde dinlenir haldeyken bacaklarınızı yüksekte tutmaya çalışın. Bacaklarınızı yüksekte tutmanız kan dolaşımını artırır. Kan dolaşımının artması varis oluşumunu azaltabilir. Bir yere uzandığınızda bacaklarınızı kalp seviyenizden biraz daha yüksekte tutun. Uyurken bacaklarınızın arasına bir yastık koymayı deneyin. Ayrıca uzun süre ayakta durmamaya çalışın ve ayakta durma süreniz uzun olacaksa bir ayağınızın altına yüksek bir şey koyarak durun. Sonra diğer ayağınızı yüksekte tutarak ayağınızı değiştirin.

 

2. Duruş pozisyonunuzu değiştirin. Sürekli aynı pozisyonda durmanızda gebelikte varis oluşması riskini artırır. Yukarıda da belirtildiği gibi eğer ayakta çok duracaksanız bir ayağınızın altına yüksekçe bir şey koyarak durun. Bu arada ayakta çok uzun sürme duramadan sık sık ara vermeye çalışın. Bu arada oturma imkanınız yoksa biraz yürümeyi deneyin.

 

3. Kilonuzu kontrol altında tutun Hamilelik döneminde alınan fazla kilolar varis riskini artıran bir etkendir. Gebelikte normalden fazla kilo aldığınızda bu varis oluşumunu artırabilir.

 

4. Kabızlıktan korunun. Kabızlık da gebelikte hemoroid oluşmasına neden olabilir. Hemoroidi önlemek için bol su için, diyetinizde daha fazla lifli besinlerden tüketin. Eğer gerekirse hekiminize danışarak karı dışkı yumuşatıcı tavsiyesi alın ve kullanın.

( Gebelikte Kabızlığa Karşı Çözümler )

 

5. Yatış pozisyonunuzu değiştirin. Vücuttaki ana damarlardan birisi olan inferior vena kava vücudun sağ bölümünde bulunmaktadır. Eğer sağ tarafınıza doğru uzanarak yatıyorsanız bu damarlara olan baskıyı artırırsınız. Bu baskı bu bölgede varis oluşma riskini artırabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde en uygun yatış pozisyonu sol tarafınıza uzanarak uyumanızdır.

( Gebelikte Sırt Üstü Uyunur Mu? )

 

6. Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Gebelikte varislerden korunmanın veya varisleri azaltmanın yollarından birisi egzersiz yapmaktır. Egzersiz vücudunuzdaki dolaşımı artırır. Üstelik gebelikte egzersiz yapmak güvenlidir. Tabi gebelikte egzersiz yapmaya başlamadan önce hekiminize danışarak onayını alınız ve sizin için güvenli olabilecek egzersizleri öğrenin. Günlük orta düzeyli bir egzersiz genelde tavsiye edilmektedir. Konuyla ilgili olarak Gebelikte Egzersiz kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz.

 

7. Gebelikte varislere karşı varis çorabı giyinin. Varis çorapları bu konudaki şikayetlerini gidermeye yardımcı olabileceği gibi varisleri de önlemeye yardımcı olabilir.

 

8. Bazı durumlarda, bu genelde yaygın değildir, hekime de görünmeniz gerekebilir. Eğer varislerinizde kızarıklık varsa, oldukça şişkin görünüyorlarsa hekiminize de danışabilirsiniz. Hekiminiz eğer gerek görürse bir antibiyotik reçete edebilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.01.2016

3214

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim