Haberler

Makaleler

GEBELİKTE VARİS OLUŞUMU

gebelikte varis oluşumuGEBELİKTE VARİS OLUŞUMU


Gebelikte varis oluşumunun nedenleri nedir?


Gebelik döneminde artan kan miktarı ve damarlara daha fazla yük binmesi varis oluşumuna yol açar. Varis özellikle kilolu kişilerde, ikiz bebek bekleyenlerde ve ailesinde varis vakası olanlarda daha fazla görülür. Rahmin ve bebeğin büyümesi de toplardamarlara yaptıkları baskıdan dolayı varis oluşumuna yol açar.

 

Gebelik öncesinde varis sorununun olması da doğal olarak gebelik döneminde de varis sorunu yaşanmasına sebep olur. Hamile bir kadının uzun süre ayakta kalması, otururken bacak bacak üstüne atması varis oluşumunu hızlandırır ve mevcut durumu kötüleştirir. Gebelik döneminde varis oluşan anne adaylarının 5/100 ünde varis gebelik sonrasında kalıcı hale gelebilmektedir.

 

Gebelikte varisin belirtileri nelerdir?


Bacaklarda ağrı ve zonklama oluşur. Bacak ve baldırlardaki damarlarda şişme olur. Ayrıca kaşıntı ve yanma gibi belirtiler de görülebilir. Belirtiler özellikle gün sonunda kendini daha fazla gösterir.

 

Gebelikte varis oluşumuna karşı hangi önlemleri almak gerekir?


1. Otururken bacaklar uzatılmalı ve hafif yüksekte tutulmalıdır. Bunun için ayaklar uzanmış vaziyetteyken ayakaltına minder v.b. şeyler koyulabilir.

 

2. Düzenli olarak egzersiz yapmayı ihmal etmemelidir. Egzersiz ve özellikle yürüyüş kan dolaşımını daha düzenli hale getirerek varis oluşumuna karşı yardımcı olur.

 

3. Varis oluşumuna karşı sabah uyanırken güne başlamadan önce varis çorabı giyilebilir.

 

4. Gebelik boyunca tavsiye edilen gebelik kilosunda kalmaya dikkat etmelidir.

 

5. Gün içinde uzun süreler ne ayakta kalmalı ne de oturmalıdır. Örneğin uzun sürelerle ayakta kalan anne adaylarının prematüre doğum yapma riski bulunmaktadır. Çünkü ayakta uzun süreler durmak hamile kadınlarda kalbe daha az kan gitmesine ve bebeğe de bu nedenle daha az kan gitmesine yol açmaktadır. Bu da prematüre doğum riskini artırmaktadır.

 

6. Uyurken sol tarafa dönerek uyumalıdır. Bu yatış şekli bacak ve ayaklardaki damarlara yapılan baskıyı azaltacaktır.

 

7. Çok sıcak suyla banyo yapmaktan kaçınmalıdır.

 

8. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınmamalıdır.

 

Gebelik döneminde varis oluşumu ciddi bir durum mudur?


Gebelikte varisler oldukça rahatsız edici olabilir ve görünüm açısından da çirkin bir görüntü oluşturur. Fakat kısa dönem için genelde zararsızdır. Varis oluşumunun tedavisinde eğer bir gereklilik yoksa tedaviyi doğum sonrasına bırakmak daha uygundur.

 

Gebelikte varisler küçük bir ihtimal de olsa cilt yüzeyinde pıhtı oluşumuna da neden olabilir. Bu durumda ciltte kızarma, ateş, hassasiyet ve acı oluşabilir. Fakat bu pıhtı oluşumları genelde ciddi değildir. Fakat bu belirtileri çok rahatsız edici olursa hekim antibiyotik tedavisi başlatabilir.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2012

4753

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim