Haberler

Makaleler

GEBELİKTE UYKU APNESİ

gebelikte uyku apnesiGEBELİKTE UYKU APNESİ

Gebelikte neden uyku apnesi gelişir?

Uyku apnesi uykuda gürültülü horlama ve solunumun kısa süreyle istemsiz olarak durmasıdır. Uyku apnesi sorununda solunum bir gecede birçok defa durabilir. Fakat uyku apneli insanlar nadiren bu olayı hatırlarlar. Genelde olan şey sabah uyandıklarında kendilerini yorgun hissettikleridir ve bunun nedenini kendileri de merak ederler.

Obezite uyku apnesi için bir risk faktörüdür ve bazı uzmanlar bunun gebeliğin ilk 3 ayında uyku apnesi sorunu riskini artıracağına inanmaktadırlar. Gebelik boyunca alınan fazla kilolar da uyku apnesi için ayrıca bir risk oluşturur.

Gebelikte horlamaya yol açabilecek diğer faktörler de ( genizde şişme ) uyku apnesi riskini yükseltebilir.

Ayrıca gebelikte kan miktarındaki artış kan damarlarını genişletir ve bu da burun zarının şişmesine yol açar.

Gebelikte uyku apnesine karşı ne yapmak gerekir?

Eğer uykuda yüksek derecede horlama ve solunumda zorluk oluyorsa bunu hekimle konuşmak gerekir. Hekim bu belirtilerin uyku apnesi olup olmadığını değerlendirecektir.

Eğer uykuda periyodik olarak solunum duruyorsa bu kandaki oksijen miktarını geçici olarak azaltacaktır. Uyku apnesinin mutlaka tedavisi gerekir. Bazı araştırmalarda anne adayındaki uyku apnesinin bebeğin gelişimini de olumsuz etkilediğine dair bulgular elde edilmiştir.

Uyku apnesi yüksek kan basıncı ve diğer kardiyovasküler hastalıklarla da bağlantılıdır. Gün boyunca yorgun hissetmek işteyken, araba sürerken veya başka bir işle meşgulken uykuya dalmaya neden olabilir.

Uyku apnesi teşhisi koyulan kişilere gece uyurken hava yolunu açık tutan ve ağızdan kullanılan cihazlar verilir. Şiddetli uyku apnesi sorunu olan kişilere ise uyurken hava veren bir maske verilir. Bu cihaz uykudayken normal bir şekilde solunum yapmaya yardım eder.

Yayınlanma Tarihi : 24.08.2012

6093

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim