Haberler

Makaleler

GEBELİKTE UNUTKANLIK

gebelikte unutkanlıkGEBELİKTE UNUTKANLIK

Birçok hamile kadın gebelik döneminde olaylara konsantre olmada zorluk ve kısa süreli hafıza sorunları yaşarlar. Gebelikte görülen hafıza sorunlarından biri de unutkanlıktır.

Fakat yapılan araştırmalar gebelikte görülen unutkanlık ve dalgınlığın kişinin bilişsel yetenekleri üzerinde sınırlı bir etki yaptığını ve günlük yaşamını çok fazla etkilemediğini ortaya koymuştur.

Yine yapılan bazı araştırmalarda gebelik döneminde kimi anne adaylarında kelimeleri unutma gibi bazı durumlara da rastlanmıştır.

Yapılan bir başka çalışmada ise hamileliğin ilk 3 aylık döneminde hamile kadınlarda hafıza da gerileme tespit edilmiştir. Yapılan hafıza testlerinde hamile kadınlar diğerlerine göre biraz daha düşük puan almıştır.

Gebelikte unutkanlığın nedeni nedir ve geçici midir?

Gebelikteki unutkanlıkların nedeni bu dönemde yaşanan hormonal değişimlerdir ve geçicidir.

Gebelikteki unutkanlığa karşı ne yapmak gerekir?

Gebelikte yaşanan unutkanlıklara karşı özellikle önemli şeyleri hatırlamaya yardımcı olacak bazı planlamalar yapılmalıdır. Bunun için gözle görülecek yerlere hatırlatıcı notlar koyma, yapılacak işler listesini saat bazında not etmek, anahtar gibi sürekli kullanılan şeyler için tek bir yer belirlemek ve bunu not etmek v.b. önlemler almak mümkündür.

Hafıza problemlerine karşı zihni önemsiz şeylerle meşgul etmemek, önceliği önemli şeylere vermek ve onlara odaklanmak gerekir.

Anne adaylarının gebelikte görülen bu unutkanlıkları bu dönemin normal bir durumu olarak algılamaları gerekir. Aksi halde unutkanlık sorununu kendilerine dert edinerek durumu daha da kötüleştirebilirler.

Gebelik döneminde günlük yaşamdaki stresi en aza indirmek de hafızaya olumlu yansıyacaktır.

Gebelikteki unutkanlık başka bir şeyin işareti olabilir mi?

Gebelikteki unutkanlık belki depresyon sorununun da bir işareti olabilir. Fakat bu durumda diğer bazı depresyon belirtilerine de bakmak gerekir. Yani ilgi azalması, yapılan şeylerden zevk alamama, ileri derecede konsantrasyon eksikliği, sık sık kötü düşüncelere dalma gibi belirtilerin de olması gerekir.

Bu durumda hekime danışarak gerekli kontrol ve tedavinin yaptırılması gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 01.06.2012

6544

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim