Haberler

Makaleler

GEBELİKTE UÇUK

gebelikte uçukGebelik döneminde görülen uçuk vakası anne adayını olduğu kadar anne karnındaki bebeği de olumsuz etkileyebilir. Uçuk yeni doğan bebeklerde daha riskli bir durum yaratabilir. Çünkü yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemi henüz çok gelişmiş değildir. Özellikle doğum esnasında üreme organında uçuk olan anne adaylarının bebeklerinde doğum kanalından geçerken enfeksiyonun bebeğe de bulaşma ihtimali bulunmaktadır.

Kadın üreme organında uçuk görülmesi genelde cinsel birleşmeden kaynaklanan bir durumdur. Ayrıca diğer bölgelerde görülen uçuklar da vücut direncinin azaldığı, bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde görülebilir. Sigara ve alkol kullanmak vücut direncini azaltabileceği için özellikle gebelik döneminde bunlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Ayrıca stres de vücut direncini azaltabilir. Stresten uzak bir gebelik dönemi geçirmeye azami gayret göstermek gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ayrıca gebelik boyunca düzenli olarak egzersiz yapmak, dengeli beslenmeye dikkat etmek oldukça önemlidir.

Gebe kalmayı planlayan veya yeni gebelik yaşayan kadınlar gebe kalmadan önce uçuk vakası yaşamışlar ise bu durumu da hekimiyle paylaşmalıdırlar.

Fakat şunu da belirtmek gerekir ki yeni doğan bebeklerde bulaşıcı hastalık görülme oranı oldukça düşüktür. Ayrıca tıptaki gelişmeler daha eski zamanlara göre uçuğun yaratabileceği riski biraz daha azaltmıştır. Özellikle gebeliğin ilk zamanlarında veya gebelikten hemen önce uçuk sorunu yaşayan anne adaylarının bebeklerinin de enfeksiyondan etkilenme riski %2 – 3 civarlarındadır.

Anne adayında uçuk vakası doğuma yakın zamanda çıkmışsa bebek için risk çok daha fazla olur. Uçuğun erken doğum ve düşük riskini artırdığı bilinmektedir. Gebelikten önce yaşanan uçuk vakalarında bebek açısından risk daha da azalır.

Yeni doğan bebeklerde uçuk vakasını önlemek için anne adayı doğumdan önce tıbbi bir testten geçirilmelidir. Bu test sonucunda sonuç bir risk teşkil ediyorsa bu sefer doğumun sezaryen yöntemi ile yapılma ihtimali doğar. Böylelikle bebekteki enfeksiyon riski en aza indirilmeye çalışılır.

Yayınlanma Tarihi : 31.01.2012

10900

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim