Haberler

Makaleler

GEBELİKTE STRESİ AZALTMAK İÇİN

gebelikte stresi azaltmak içinGEBELİKTE STRESİ AZALTMAK İÇİN

Gebelik dönemi kadınlar için olağandan daha stresli geçebilir. Gebelikte stres düzeyinin artmasında birçok etken rol oynayabilir. Bebeğin sağlığını düşünmek, parasal sorunlar, ev işleri, doğum süreci v.b. birçok faktör stres yaratabilir. Gerçekte stres gebelik döneminde normaldir. Bununla birlikte gebelikte stres düzeyi azaltılabilir. Bunun için aşağıdaki önlemler yardımcı olacaktır.

1. Hamile kadınlar daha dışa dönük olmalı ve duygularını diğer insanlarla paylaşmalı ve neler hissettiklerini ifade etmelidir. Bu eşi, arkadaşı, yakınları ve hekimi olabilir. Diğer insanlarla konuşmak rahatlama imkanı sağlayarak stresi azaltacaktır.

2. Kendine zaman ayırmayı ihmal etmemelidir. Bazen iş ve ev işlerinden başka şeylere de zaman ayırmayı bilmek gerekir. Böylelikle stres düzeylerini azaltabilirler. Kitap okumak, dinlenmek, güzellik ve bakımına zaman ayırmak, dışarıda kültürel ve sanatsal etkinliklere katılmak oldukça faydalı olur.

3. Yeterince uyumak gerekir. Uykusunu yeterince almayan hamile kadınlar daha stresli ve huysuz olabilirler. Özellikle gece uykusuna dikkat etmek gerekir. Ayrıca gün içinde şekerleme yapmayı da ihmal etmemelidir.

4. Stresli konulardan ve stres yaratabilecek şeylerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Özellikle olası gebelik komplikasyonları hakkında çok fazla düşünmekten vazgeçilmelidir. Bu gereksiz stres yaşanmasına neden olur.

5. Başka insanların yardımını istemekten çekinmemelidir. Özellikle ev işleri veya alışveriş konusunda yardım almak stresi azaltabilir.

6. Diğer annelerden ve hamile kadınlardan da destek almak oldukça rahatlatıcı olabilir. Onların tecrübelerinden faydalanmak ve benzer sorunları paylaşanlarla birlikte olmak oldukça destekleyici olabilir.

7. Gebelik boyunca kendine çok iyi bakmak önemlidir. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Yürüyüş yapmak, yüzmek, yoga, meditasyon gibi egzersizler stresi azaltabilir. Egzersiz planı hekimle birlikte yapılmalıdır.

8. Başkalarının isteklerine hayır demeyi bilmek stresli durumlara maruz kalmaktan koruyabilir.

9. Tüm önlemlere rağmen stresi azaltma konusunda olumlu sonuçlar alınamadıysa hekimle görüşülmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 12.09.2012

4223

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim