Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SOĞUK ALGINLIĞI

gebelikte soğuk algınlığı

GEBELİKTE SOĞUK ALGINLIĞINDA NELER YAPMALI?

 

Hamilelik döneminde özellikle sonbahar ve kış aylarında ( vücut direncinin zayıf olduğu zamanlarda ) soğuk algınlığı riski artar. Diğer yandan soğuk algınlığı gibi durumlar genelde hamilelik sürecini pek olumsuz etkilemezler. Fakat soğuk algınlığı için alınabilecek ilaçların hamilelik sürecini olumsuz etkileme ihtimalleri vardır. Burada yapılacak en temel şey yine bir doktor tavsiyesiyle alınması gerekiyorsa ilaç almaktır.

 

Fakat diğer yandan hamilele kadınların soğuk algınlığı durumlarının daha da ilerlememesi ve daha erken iyileşmesi için kendi kendilerine yapabilecekleri şeyler de bulunmaktadır.

 

1. Soğuk algınlığı vücut direnci zayıf olduğu zaman daha da belirgin hale gelir. Hamile bir kadının vücut direncini her zaman iyi tutması gerekir. Bunun da temel koşullarından birisi de dengeli ve düzenli beslenmesine dikkat etmesidir. Hamilelik döneminde soğuk algınlığı geçiren bir anne adayı iyi bir beslenmeyle bunun etkilerini daha az yaşar ve atlatır.

 

2. Soğuk algınlığı durumları nezle, burun akıntısı gibi yollarla kişide sıvı kaybına yol açar. Hamilelikte soğuk algınlığında sıvı alımı hem anne hem de karnındaki bebek için önemlidir. Bu sıvı miktarının azalması her ikisini de olumsuz etkiler. Dolayısıyla soğuk algınlıklarında bol bol sıvı tüketmek faydalı olacaktır. Portakal suyu, greyfurt, taze sıkılmış meyve sularını sürekli bulundurmak ve sık sık içmek te fayda vardır. Ayrıca sıcak çorbalar, et suları da muhakkak iyi gelecektir.

 

3. Hamilelikte soğuk algınlığı olursa ateş durumunu da sürekli kontrol etmek gerekir. Bilindiği gibi 38 derece ve üzeri yüksek ateş olarak bilinir. Ateşin özellikle 38 dereceği geçtiği durumlarda mutlaka doktora görünmek gerekir. Tabi kişinin bu zaman zarfında ateşini düşürmek için ev ortamında çeşitli şeyler de yapabilirler. Vücudu ılık bir bezle veya süngerle silmek, alın ve yüz bölgesine soğuk uygulamalar yapmak  ( buz tedavisi v.b.)

 

4. Ayrıca soğuk algınlıklarında özellikle hamile bir kadın için çok iyi dinlenmek birinci derecede gereklidir. İyi bir uyku, iyi bir dinlenme soğuk algınlığına iyi gelecektir.

Yayınlanma Tarihi : 19.09.2011

7713

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim