Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ŞİŞEN AYAKLARINIZ İÇİN ÇÖZÜMLER

Gebelikte şişen ayaklarınız için çözümlerGEBELİKTE ŞİŞEN AYAKLARINIZ İÇİN ÇÖZÜMLER

Gebelikte kadınların yaşadıkları sorunlardan birisi de ayaklarda şişkinliktir. Bunun nedeni vücutta sıvı birikmesinin daha fazla olmasından kaynaklanır. Ayrıca ağırlaşan vücudunuz ve yer çekiminin etkisiyle ayaklarınıza daha fazla sıvı akımı olur. Bu durum özellikle ilk 3 aylık dönemde daha belirgindir. Fakat ayaklarınızdaki şişkinliği hafifletmek için basit çözümler de bulunmaktadır.

1. Ayaklarınızı günde birkaç kez yüksekte tutun. Bu sıvı akınının vücudun diğer yerlerine de dengeli dağılmasına yardımcı olacaktır. Yatarken ayaklarınızı yastıklarla da destekleyebilirsiniz. Eğer oturuyorsanız ayaklarınızın altına bir yükseklik koyun.

2. Sıvı dağılımını tüm vücuda yaymak için her gün düzenli olarak egzersiz yapın. Sağlıklı ve yorucu olmayan su sporları ve basit aerobik hareketler oldukça fayda sağlar. Yüzme ve suda hareket etmek de harika egzersizler olur. Su basıncı vücutta sıvı hareketine yardımcı olur.

3. Ayak masajı yaptırın. Yarım saatlik bir ayak masajı şişkin ayaklar için oldukça fayda sağlar. Bu vücudunuzdaki dolaşımı hızlandırır ve ayaklarınızda biriken sıvıyı vücuda taşır. Fakat ayak masajı konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü gebelikte ayağa yapılan sert ve yüksek basınçlı bir masaj doğum sancılarını tetikleyici bir etki gösterebilir. Bunun için gayet nazik ve hafif olmalıdır.

4. Rahat ayakkabılar giyinin. Ayağınızı oldukça sıkan ayakkabılardan kaçının. Yürürken sizi rahat ettirmeli ve ayaklarınızı rahat hissetmelisiniz. Sıkan ayakkabılar ayaklarınızda şişkinlik yapabilir.

5. Ayaklarınızı ılık bir suyun içine sokun. Suya az miktarda nemlendirici sabun da ekleyebilirsiniz. Ayrıca biraz nane, bal ve yulaf ezmesi de iyi bir çözümdür.

6. Eğer gebelik döneminizde bir işte çalışıyorsanız ve sürekli oturmak durumunda kalıyorsanız biraz yürümek için işinize birkaç dakika ara verin. Yürümek kan dolaşımınıza yardımcı olur. Ayaklara ekstra sıvı birikmesini engellemede katkı sağlar.

7. Sodyum oranı yüksek besinlerden kaçının. Çünkü çok tuz tüketmek vücutta fazla su tutulmasına neden olur.

Yayınlanma Tarihi : 19.04.2013

3770

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim