Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SIK YAŞANAN SORUNLAR

gebelikte sık yaşanan sorunlarGebelik boyunca bir anne adayının bazı fiziksel sorunlar yaşaması olağandır. Hemen hemen her anne adayı bu sorunlardan hepsini veya bazılarını yaşayabilir. Bu sorunları aşağıda bulabilirsiniz.

Gebelikte sık görülen sorunlardan birisi anne adayının sık idrara çıkmasıdır. Gebelik boyunca anne adayı sık sık idrara çıkar. Bu sorunun çözümü için elbette ki su tüketimi bir hamile bayan için önemli olmakla birlikte özellikle gece yatmadan önce su tüketimi azaltılabilir. Böylelikle gece idrar çıkma isteğinde azalma olabilir. Ayrıca kimi durumlarda idrar yaparken de yanma türü şikayetler görülebilmektedir. Bu da idrar yolarındaki bir enfeksiyona işaret edebilir. Bu durumda gerekli tıbbi testleri ve bakımı yaptırmak gerekir.

Özellikle sabah mide bulantıları hamile bayanlarda sık görülen bir sorundur. Mide bulantılarının nedenleri arasında çeşitli ağıt kokular, mide bulantılarına yol açan çeşitli yemekler ve kokuları, mide bulantılarına yol açabilmektedir. Ayrıca anne adayının kendini güçsüz, halsiz ve yorgun hissetmesi de bulantıları tetikleyebilmektedir. Sabah bulantılarını önlemek için tabi ki bazı önlemler alınabilir. Bunun için akşam yatmadan önce başucuna biraz ekmek veya yiyebileceği kraker türü şeyler bırakıp, sabah kalkar kalkmak bunlardan atıştırmak sabah bulantılarını azaltacaktır.

Ayrıca bazı yiyeceklerin kendisi ve kokusu da bulantılara yol açtığı için en azından bulantılar geçene veya azalana kadar ( Bu genelde hamilelik başlangıcından itibaren 3-4 ay sürer ) bu tür yiyeceklerden uzak durmakta fayda vardır. Yine sık sık ve azar azar yemek de bir önlem olarak da kabul edilebilir. Bazıları birtakım bitkisel çaylarda önerebilmektedir. Fakat bitkisel çayları tüketirken dikkatli olmakta fayda vardır. Bunlardan sık sık tüketmek ters etkilere yol açabilir.

Hamile bayanlarda görülebilecek diğer bir sorun hemoroid sorunudur. Bu sorunda makat çevresinde bulunan damarlarda kan birikmesi olur. Tabi hemoroide yol açabilen bir çok sorun bulunmaktadır. Beslenme şekli, yaşam tarzı, sürekli oturma, kabızlık, bebeğin annenin makatındaki damarlara baskı yapması gibi nedenleri sıralayabiliriz. Hemoroidin bilinen en temel belirtileri makatta kaşıntı, ağrı, tuvalet yaparken acı duyma ve kanam olmasıdır.

Bunun için öncelikle elbette ki kabızlık sorunu yaşamamaya dikkat etmek gerekir. Kabızlığa yol açabilecek yiyeceklerden uzak durmakta fayda olacaktır. Yine beslenme düzenine dikkat etmek önemlidir. Ayrıca gündüz su tüketimine de dikkat etmek gerekir. Tabi tıbbi tedaviyi de aksatmamak gerekir. Doktorun vereceği hemoroid kremleri v.b. ilaçları mutlaka aksatmadan almak gerekir.

Nefes almadaki güçlükler de anne adaylarında görülebilen bir sorundur. Bu sorun genelde bebeğin büyümesiyle daha da artar. Nefes alma güçlüğü yaşayan anne adayları en hafif bir çalışmada bile nefes darlığı çekebilirler. Nefes darlıkları bebeğin doğum için uygun pozisyona geldiği dönemde ( baş vajinaya doğru doğum kanalına doğru çevrilmiştir ) azalır. Nefes alma güçlüklerinin çözümü için anne adayları dinlenmelerine dikkat etmelidirler. Gün içinde kendilerini fazla yormamalı ve dinlenme için kendilerine bol zaman ayırmalıdırlar. Ayrıca hekime de danışarak bu konuda hekimin tavsiyelerini de almak önemlidir.

Hamilelik boyunca hamile bayanların dişleri ve diş etleri daha hassas olur. Çabuk kanarlar. Diş eti iltihaplanmaları görülür. Dişerde bakteri plakları ve taşlanma daha çabuk oluşur ve bu da çürüklere yol açar. Çözüm için elbette ki dişleri düzenli olarak günde en az iki defa fırçalamak, diş fırçası olarak yumuşak kıllı ve uçları yuvarlak diş fırçaları kullanmak önemlidir. Fırçanın ulaşamayacağı yerler için de mutlaka diş ipi kullanmak gerekecektir. Hatta diş ipi uygulaması tüm diş araları için de uygulanabilir. Diş fırçalarken çok fazla bastırmadan hafifçe fırçalamak gerekir. Tabi diş bakımınız için diş hekimine de danışılabilir. Fakat dişlerle ilgili bazı tıbbi uygulamalar hamilelik süreci için zararlı olabilir. Bu konuda dikkatli olmakta fayda vardır.

Uyku sorunları da sık görülebilen sorunlardan birisidir. Bu sorunda gece uyanmaları ve uykuya dalmada sorunlar görülür. Bu sorunun çözümü için de annenin kendini iyice dinlemiş hissetmesi önemlidir. Bunun için düzenli rahatlama egzersizleri yapması anne adayını daha rahat hissettirecektir. Yine genel olarak tavsiye edilen uyku öncesi güzel bir banyo yapmak da oldukça rahatlatıcı olacak ve daha kolay uykuya geçmesinde anne adayına yardımcı olacaktır. Uyurken uygun bir uyku pozisyonu almak, rahat bir yastık ve yatak seçimi önemlidir. Yine yatmadan önce dinlendirici şeyler yapmak da rahat bir uyku için gerekli olabilir. Bunun için dinlendirici bir müzik dinlemek, ılık bir süt içmek, sessiz ve sakin bir yerde bir süre durup sakinleşmek iyi gelecektir.

Yayınlanma Tarihi : 02.09.2011

6116

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim