Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SIK İDRARA ÇIKMAK

GEBELİKTE SIK İDRARA ÇIKMAKGEBELİKTE SIK İDRARA ÇIKMAK

Gebelikte sık idrara çıkmanın nedeni nedir?

Gebelikte sık idrara çıkma gebeliğin en yaygın erken belirtilerinden birisidir. 6 haftalıktan itibaren gebeliğin ilk 3 aylık dönemine kadar sık idrara çıkma devam eder. Sık idrara çıkma gebeliğin son 3 aylık döneminde de olur.

Gebelikte sık sık idrara çıkmanın en temel nedeni yaşanan hormonal değişikliklerdir. Hormonal değişmeler böbreklere daha hızlı bir şekilde kan akışına neden olur. Bu da idrar torbasının daha sık dolmasına yol açar.

Ayrıca vücuttaki kan miktarı da artar. Bu da çok fazla sıvı geçişine yol açarak idrar torbasının daha çabuk dolmasına sebep olur.

Sık idrara çıkmanın bir diğer nedeni vücutta artan zehirli maddelerin atılması için böbreklerin daha hızlı çalışmaya başlamasıdır.

Büyüyen rahim de idrar torbasına baskı yaparak sık idrara çıkmaya neden olur.

( Sık İdrara Çıkmak Hamileliğin Erken Belirtilerinden )

Sık idrara çıkmayı azaltmak için ne yapılabilir?

Kahve, çay ve alkol gibi içeceklerden kaçınmak gerekir. Bu içecekler şiddetli idrar söktürücü bir etki yapabilmektedir.

İdrar torbasının tamamen boşalmasını sağlamak gerekir. Bunun için de idrar yaparken öne doğru eğilmek idrar torbasının tamamen boşalmasına yardımcı olur.

Sık idrara çıkmamak için sıvı alımını azaltmak uygun değildir. Bu vücudun sıvı miktarını azaltarak sıvı yetersizliğine yol açar. Yine bol su ve diğer sağlıklı sıvılardan içmeye devam etmelidir. Fakat gece yatmadan önce alınan sıvılar azaltılabilir veya sıvı alımı kesilebilir. Bol sıvı alımı gün içinde yapılabilir.

Sık idrara çıkma başka bir problemin işareti olabilir mi?

İdrar yaparken eğer acı ve yanma hissediliyorsa hekime görünmek gerekir. Belki idrar yolları enfeksiyonu da yaşanmış olabilir. İdrar yolları enfeksiyonu gebelikte görülen en yaygın bakteriyel enfeksiyonlardan birisidir. Eğer idrar yolları enfeksiyonu varsa mutlaka tedavisi gerekir. Aksi halde böbrek enfeksiyonuna ve erken doğuma yol açabilir.

İdrar kaçırmaya karşı ne yapmalı?

Kimi zaman hamile kadınlar gülme, hapşırma, ağır kaldırma, egzersiz yapma gibi durumlarda bir miktar idrar kaçırabilirler. Bu daha çok gebeliğin son 3 aylık döneminde olur. Bunu engellemek için idrarı çok fazla bekletmemek ve idrar torbasının tam dolmasını beklememek gerekir. Eğer idrar yapma isteği varsa ihtiyaç hemen giderilmelidir.

Kegel egzersizleri de pelvik tabanı kaslarının kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bu egzersizler ayrıca idrar tutamama sorununa yardımcı olur. Gebeliğin erken dönemlerinde kegel egzersizlerine başlamak faydalı olur. Bu egzersizler lohusalık döneminde de devam etmelidir. Eğer egzersiz öncesi idrar yapma isteği varsa bu giderilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 20.07.2012

34698

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim