Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SİGARA KULLANIMI

gebelikte sigara kullanımı

GEBELİKTE SİGARA KULLANIMI


Gebelik döneminde annenin sigara kullanması, bebeğin sağlığına olumsuz yönde etki eden etmenlerden biridir. Sigara kullanmak sadece anneyi olumsuz etkilemez, anne karnındaki bebeği de etkiler. Anne adaylarının gebelik boyunca sigaradan uzak durmaları gerekir. Hatta sigara içilen ortamlar da bile bulunmaları hem kendi hem de bebeğin sağlığı açısından tehlikelidir.

 

Gebelikte sigara kullanımının zararları nelerdir?


1. Gebelik döneminde sigara içmek, erken doğumlara, düşük ağırlıklı bebek doğurmaya, hastalıklı bebekler dünyaya getirmeye, ani bebek ölümlerine, düşüklere, bebekte bazı gelişim sorunlarına yol açabilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar da bunları teyit etmektedir.

 

2. Gebelikte sigara kullanımının getirdiği olumsuz gelişmelerden biri de bebeklerde bazı psikolojik sorunların gelişmesine ortam hazırlamasıdır. Hatta bu sorunlar birbirini tetikleyip bir zincir halinde başka problemlere de yol açabilmektedir.

 

3. Gebelikte sigara kullanan kadınların bebekleri, doğum sonrasında aşırı hareketlik, dikkat eksikliği, zor öğrenme, odaklanamama gibi problemler yaşayabilmektedir. Bunlar çözülemediği, iyileştirilemediği veya kontrol altına alınamadığı zaman başka sorunları da beraberinde getirecektir. Mesela bu tür sorunları olan çocukların okul başarıları daha düşük olabilecektir. Eğer çocuk dikkat eksikliğini çok yaşıyorsa ve öğretmeni tarafından iyi gözlenmeyip yanlış bir rehberlik yapılırsa çocuk için daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Mesela yanlış yönlendirmeyle çocuğun bir zeka problemi olduğu düşünülüp yanlış kararlar verilebilir.

 

3. Anne karnındayken sigara dumanına maruz kalmak bebeklerde bir takım davranış bozukluklarına bile yol açabilmektedir. Çünkü bu sonuçlar aslında bir zincirin halkaları gibidir. Bu tür bebekler büyüdükleri zaman çocukluk döneminde daha agresif, geçimsiz, kavgacı olabilmektedir.

 

Annenin gebelik döneminde sigara kullanması ilerde birçok olumsuz sonucu beraberinde getirecektir. Bebek için birçok psikolojik ve ruhi olumsuz durumu peşinde getirecektir. Dolayısıyla annelerin daha bilinçli ve fedakar davranıp gebelikte sigarayı bırakmaları çok isabetli olacaktır. Kaldı ki gebelik sonrasında da sigara içmemek bebeğin sağlıklı gelişimi açısından daha iyi olacaktır. Eğer anne adayı sigarayı kendi başına bırakamıyorsa bu konuda profesyonel bir destek alması yerinde olacaktır. Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 171 nolu sigarayı bıraktırma hattı da anne adayları için bir alternatif olabilir. Bu numarayı arayarak gerekli desteği alabilirler.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

8817

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim