Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SİGARA BEBEĞİN ZİHİNSEL GELİŞİMİNİ NASIL ETKİLER?

gebelikte sigara içmekGEBELİKTE SİGARA BEBEĞİN ZİHİNSEL GELİŞİMİNİ NASIL ETKİLER?

Gebelikte sigara içmek anne karnındaki bebeği de olumsuz etkiler. Bu bebekler düşük ağırlıklı doğuma daha yatkın olurlar. Yapılan araştırmalarda sigara içmenin anne karnındaki bebeğin zihinsel kapasitesini de etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu bebeklerin yıllar ilerledikçe akademik performansları daha düşük olabilmekte ve davranışsal sorunlar yaşabilmektedir.

Gebelikte sigara içmek neden zararlıdır?

Hamile bir kadın sigara içtiği zaman bu doğrudan kana karışarak anne karındaki bebeği de olumsuz etkiler. Sigarada 4.000 civarında kimyasal madde bulunmaktadır. Bu kimyasallar içinde en zararlı olanlar ise nikotin ve karbon monoksittir. Bunlar bebeğin anne kanında aldığı oksijen düzeyini azaltmaktadır. Bu maddeler yeni doğan bebeklerde ruhsal problemlere ve fiziksel sorunlara yol açabilir.

Zihinsel bozulma

Gebelikte sigara içmek bebek büyüdükçe onun zihinsel kapasitesini azaltabilir. Yapılan araştırmalarda gebelikte sigara içmek ve bebeğin zihinsel kapasitesinin azalması arasında ilişki tespit edilmiştir. Gebelikte sigara içen ve içmeyen kadınlar arasında yapılan bir araştırmada çocukların 3 – 4 yaşlarındaki zihinsel kapasiteleri test edilmiştir. Gebelikte sigara içen kadıların çocuklarında zihinsel kapasite düzeyi daha düşük bulunmuştur.

Hafıza ve dil

Sigara içmek bebeğin hafızasına zarar verebilir. Zaten yağılan araştırmalarda bu yönde bir ilişki saptanmış olup, bu bebeklerin büyüdüklerinde dil becerilerinin de olumsuz etkilendiği ve gerilikler yaşandığı tespit edilmiştir. Bu çocuklar ayrıca öğrenme soruları da yaşamaktadır.

Davranışlar

Gebelikte sigara içen kadınların bebeklerinde hiperaktivite, depresyon ve anti-sosyal özellikler daha yaygın görülebilir.

Yayınlanma Tarihi : 08.10.2012

5135

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim