Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SAĞLIKLI OLMAK

gebelikte sağlıklı olmak

SAĞLIKLI GEBELİK İÇİN

 

Özellikle gebelik döneminde sağlığınıza dikkat etmek hem sizin hem de karnınızdaki bebeğiniz için çok önemlidir. Çünkü herhangi bir hastalık bebeğinizi de etkileyebilir. Bu noktada bilinçli hareket ederek gerekli önlemleri almanız gerekmektedir. Peki sağlıklı gebelik için bu dönemde nelere dikkat etmelisiniz?

 

1. Hamilelik öncesinde bazı aşılarınızı yaptırmış olmanız gerekir. Diğer yandan kızamıkçık testinizi yaptırın. Eğer bu hastalığa karşı bağışıklığınız yoksa bu hastalığa yakalananlardan uzak durunuz. Grip aşılarınızı da yaptırınız. Bu konularda bir doktora danışarak daha bilinçli ve planlı hareket edebilirsiniz.

 

2. Beslenmenize ve diyetinize dikkat edin. Güçlü ve dirençli kalmaya çalışın. Uyku düzeninizi aksatmayın, yeterli uykunuzu alın. Kendinizi yormayın, ağır işlerden uzak durun. Mümkün olduğunca grip, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı dikkatli olun. Bu noktada temizliğiniz çok önemli. Ellerinizi sık sık yıkayın. Hasta insanlarla fazla temasta olmayın. Kalabalık ve/veya kapalı ortamlara fazla girmeyin. Elleriniz kirliyse ağız, burun, göz çevresine ellerinizi sürmemeye dikkat edin.

 

3. Çevrenizdeki özellikle ailenizdeki insanların da bu konuda dikkatli olmaları konusunda onları uyarın. Kişisel temizlik ürünlerinizi başkalarıyla paylaşmamaya dikkat edin. Enfeksiyonlara karşı dikkatli olun. Enfeksiyonları çevrenizdeki insanlardan da kapabileceğinizi unutmayın. Dolayısıyla çevrenizdeki insanları da hastalık, temizlik v.b. konularda daha dikkatli olmaları için uyarın.

 

4. Yakın çevrenizde kızamıkçık, suçiçeği gibi hastalıklara yakalananlar var ise dikkatli olun. Bu hastalıklara bağışıklığınız konusunda şüpheleriniz var ise doktorunuzu arayın.

 

5. Yediğiniz gıdaların temizliğinden ve sağlıklı oluşlarından emin olun. Günü geçmiş gıdalara karşı dikkatli olun. Özellikle doğan gıdaları tüketmeye özen gösterin. Kimyasal içerikli gıdalardan uzak durmaya çalışın. Pişirdiğiniz yemekleri daha sonra sağlıklı koşullarda saklayın. Saklamaya elverişli kaplar kullanın. Yemeklerin iyice piştiğinden emin olun. Dışarıda pek yemek yememeye dikkat edin.

 

6. Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden kesinlikle uzak durun. İçilen ortamlardan da uzak durmanız en iyisidir. Çevrenizdeki insanları da sizin yanınızda sigara içmemeleri konusunda uyarın.

 

7. Gebelik döneminde güvenli yaşamayı da alışkanlık haline getirin. Güvenlik konusunda bilginiz artırın ve ev içinde ve dışında güvenli bir şekilde hareket edin. Böylelikle her türlü kazalara karşı da daha önceden önlem almış olursunuz.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

4139

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim