Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SAĞLIKLI KİLO ALIMI İÇİN İPUÇLARI

gebelikte sağlıklı kilo alımı için ipuçlarıGEBELİKTE SAĞLIKLI KİLO ALIMI İÇİN İPUÇLARI

 

Sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin en önemli kurallarından birisi hamilelikte sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamaktır. Böylelikle sağlıklı bir kiloda kalmak hedeflenir.

 

Genelde ortalama olarak her hamile kadının gebelik döneminde günlük diyetinde fazladan 300 kalori alması gerekir.  Bu gebelik döneminde sağlıklı bir kiloda olmak için önemli bir husustur. Hamilelikte ne kadar kilo alınması gerektiği hamilelik öncesindeki beden kitle indeksine göre hesaplanır. Hamilelikte Kilo Alımını Hesaplama isimli hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz.
Beden kitle indeksinizi hesaplamak için Hamilelikte Kilo Alımı isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Genelde ortalama olarak hamileliğin ilk 3 aylık döneminde 900 gr – 1,800 gr arasında kilo alınması beklenir. Hamileliğin geri kalanı için ise haftada 0,450 gr alınması tavsiye edilmektedir. İkiz gebeliklerde alınması gereken kilo miktarı 15 – 20 kg arasında değişmektedir. Bu da ilk 3 aylık dönemden sonra her hafta ortalama 1,5 kiloya denk gelmektedir.

 

İkiz gebeliklerde sağlıklı bir kiloda kalmak, belirtilen kilo miktarlarını aşmamak özellikle önemlidir. Çünkü gebelikte annenin kilosu bebeğin kilosunu da etkiler. Bebeğin sağlıklı bir kiloda doğması onun sağlığı açısından da önemlidir.

 

Gebelikte alınan kiloların dağılımı nasıldır?

 

Gebelikte alınan kiloların dağılımı genelde ortalama olarak şöyledir:

 

Bebekten dolayı 3,6 kg gelir.

Plasenta: 0,900 gr – 1,35 kg arasında

Amniyotik sıvı: 0,900 gr – 1,35 kg arasında

Meme dokusu: 0,900 gr – 1,35 kg arasında

Kan ikmali: 1,8 kg

Doğum ve emzirme için depolanmış yağ miktarı: 2,25 kg – 4,5 kg

Genişlemiş rahim: 0,900 gr – 2,25 kg

 

Hamilelikte kilo vermek güvenli midir?

 

Genelde hamile kadınlara diyet yapmaları veya kilo vermeye çalışmaları önerilmemektedir. Bunların hamilelik öncesinde hamilelik planları yaparken uygulanması ve daha istenilen bir kiloya ulaşmak hedeflenmektedir.

 

Gebelikte sağlıklı kilo alımı için ne yapılmalıdır?

 

1. Gebelikte her gün 5 – 6 küçük porsiyon tüketilmelidir. Yani bir seferde çok fazla yemek yenmesindense bunu daha fazla öğünler şeklinde ve her öğünde daha az yemek şeklinde uygulanmalıdır.

 

2. Ana öğün aralarında elinizin altında yemek için sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Fındık, kuru üzüm, peynir, kraker, kurutulmuş meyve, dondurma, yoğurt v.b.

 

3. Beslenmenizde taze sebze ve meyvelere önem verin. Süt ve süt ürünlerini tüketin.

 

Gebelikte çok fazla kilo alınırsa ne yapmalı?

 

Gebelik döneminizde hekiminizin tavsiye ettiği kilodan daha fazla kilo almaya başladıysanız konuyu öncelikle hekiminizle görüşün. Çoğu durumda kilo vermek için doğum sonrasını beklemeniz gerekecektir. Ayrıca aşağıdaki önerileri uygulamaya çalışın. Bu öneriler gebelikte sağlıklı kilo alımınıza da yardımcı olacaktır.

 

1. Fast food besinlerden uzak durmaya çalışın. Eğer fast food besin yiyecekseniz daha az yağlı olanlarını tercih edin. Örneğin domatesli ve marullu ızgara edilmiş içinde tavukgöğsü olan bir sandviç yiyebilirsiniz. Tüketeceğiniz soslarda yağ oranının düşük olmasına dikkat edin. Kızartıl ve diğer ağır besinlerden mümkün olduğunca kaçının.

 

2. Tam yağlı süt ve süt ürünlerinden ziyade daha az yağlı olanlarını tercih edin. Süt ürünlerine her gün ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle yağsız veya daha az yağlı olanlarını tüketin. Böylelikle tükettiğiniz yağ ve kalori düzeyini azaltmış olursunuz.

 

3. Şekeri ve şekerli besinleri azaltın. Tatlandırılmış içecekler hem şeker yüklüdür hem de boş kalorilerdir. Bunların yerine bol su için.

 

4. Yemekleri pişirirken ekstradan tuz eklemeyin. Tuz vücudunuzda su tutulmasına neden olur.

 

5. Yüksek kalorili besinleri sınırlayın. Kekler, patates cipsleri, kurabiyeler, hamur işleri v.b. Bunları her gün yemeyin. Bunların yerine taze meyve tüketin. Düşük yağlı yoğurt yiyin. Düşük kalorili atıştırmalıkları tüketin.

 

6. Yemeklerinizi sağlıklı hazırlayıp pişirin. Yemeklerde sağlıklı yağlardan orta düzeyde kullanın. Kızartılmış besinler size ekstra yağ ve kalori yükler.

 

7. Egzersiz yapın. Orta düzeyde egzersiz gebelikte sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü fazla kalorilerinizi yakar. Yürüyüş yapmak ve yüzmek hamile kadınlar için güvenlidir. Gebelikte döneminde egzersiz programı hekimin kontrolünde olmalıdır. Hekime danışmadan egzersiz programı uygulanmamalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 28.11.2014

3520

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim