Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SAĞLIKLI BESLENME NASIL OLMALI?

gebelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalıGEBELİKTE SAĞLIKLI BESLENME NASIL OLMALI?

Gebelik boyunca iyi ve yeterli bir beslenme bebeğin sağlığı ve gelişimi için oldukça önemlidir. Gebelik dönemindeyken gebelik öncesine göre her gün 300 kalori daha fazla almak gerekir.

Gebelikte sağlıklı beslenme için aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:

1. Çok çeşitli bir besin grubundan beslenilmelidir. Günlük 6 – 11 porsiyon arasında tahıllar, 2 – 4 porsiyon meyve, 4 porsiyon sebze, 4 porsiyon süt ürünleri, 3 porsiyon protein ürünleri ( kırmızı et, kümes hayvanları, balık, yumurta, kabuklu yemişler ) tüketilmelidir. Yağlar ve tatlıları mümkün olduğunca az kullanmak gerekir.

2. Tam tahıllı ekmekler, kahvaltılık gevrekler, makarna, pirinç, meyve ve sebzelerle zenginleştirilmiş lif yönü zengin besinler tercih edilmelidir.

3. Gebelikte günlük diyette yeterli vitamin ve mineral alımına dikkat edilmelidir. Yeterli düzeyde vitamin ve mineral alımı için hekimin önereceği vitamin ve mineral destekleri de alınmalıdır.

4. Kalsiyum zengini besinleri alımı önemlidir. Gebelikte kalsiyumdan zengin süt ürünleri alınmalıdır. Günde 4 porsiyon kalsiyum zengini besinler yemek veya içmek gerekir. Gebelikte günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 – 1300 mg arasıdır.

5. Günde 3 porsiyon demir zengini besinlerden almak gerekir. Gebelikte günlük demir ihtiyacı 27 mg kadardır.

6. Her gün 1 C vitamini içeren besin almak gerekir. Portakal, greyfurt, çilek, kavun, papaya, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, yeşilbiber, domates yenebilir. Hamile kadınlar günlük olarak 70 mg C vitaminine ihtiyaç duyarlar.

7. Her gün 1 folik asit kaynağı tüketilmelidir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, dana eti, baklagiller. Hamile kadınlar günde 0,4 mg folik asit vitaminine ihtiyaç duyarlar. Folik asit bebeklerde spina bifida gibi nöral tüp bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.

8. Her gün 1 A vitamini kaynağı besin tüketilmelidir. Havuç, taktı patates, ıspanak, kabak, bal kabağı, pancar, kayısı, kavun. Fakat aşırı A vitamini tüketimi ( günde 10.000 IU dan fazla ) bebekte kusura yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 22.10.2012

5276

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim