Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SAĞLIK KURALLARI

gebelikte sağlık kurallarıGebelik boyunca gerekli sağlık kurallarına dikkat etmek hem anne adayı hem de karnındaki bebek için çok önemlidir. Çünkü anne adayı olan kişi mevcut durumundan dolayı daha hassas olacaktır ve ondaki olumsuzluklardan karnındaki bebek de etkilenecektir.

Bir anne adayının her şeyden önce özellikle gebe kalmadan önce bazı gerekli aşılarını ve sağlık kontrollerini yaptırmış olması gerekir. Hamilelik için bir riskin olup olmadığı tespit edilmelidir. Ayrıca gerekli aşıları da yaptırarak gebeliğe güvenli bir başlangıç yapmış olur. Mesela kızamıkçık aşısını gebelik öncesinde yapılmış olması gerekir. Bu aşıyı yaptırmadıysanız ve bu hastalığa karşı bir hassasiyetiniz varsa bu tür hastalardan uzak durmanız gerekir. Ayrıca gerek gebelik öncesinde gerekse de gebelik sürecinde yaptırılacak aşılardan birisi de grip aşısıdır. Bu sizi enfeksiyonlara karşı daha güçlü tutacaktır.

Gebelik boyunca bir anne adayının güçlü olması çok önemli. Yoksa gebeliğin getirdiği zorluklarla baş edebilmesi zor olmaktadır. Anne adayının güçlü olması için de beslenmesine dikkat etmesi ve diyet kurallarını yerine getirmesi gerekir. Ayrıca hamaile kadının uyku düzenine dikkat etmesi, gün içinde yeterince dinlenmesi de onun hamilelik sürecini daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olacaktır.

Yine etkili bir egzersiz programı da bir hamile kadın için önemli bir husustur. Bu süreçte gerekli egzersizleri yapmak, düzenli spor yapmak önemlidir. Fakat bunları yaparken de aşırıya kaçmadan ve dozunda yapmak gerekecektir. Zaten dozunu kaçırdığınız zaman vücudunuz bunun için size sinyal verecektir.

Hamile bir bayan çevredeki dış etkenlerden de etkilenebilir. Bunun için mesela mümkün olduğunca hasta insanlardan uzak durmak, onlara fazla sokulmamak, çok kalabalık toplu taşıma araçlarına binmemek veya azami dikkati göstermek, soğuk algınlığı olan insanlarla tokalaşmamak, çok kalabalık ve kapalı yerlerden mümkün olduğunca uzak durmak, dışarıdan eve geldikten sonra önce elinizi ve yüzünüzü bir güzel yıkamak önemli temizlik ve sağlık kurallarıdır. Hamile bir bayanın bunlara özellikle dikkat etmesi gerekir.

Ayrıca ev içinde hasta çocuğunuza da fazla sokulmamak ve hasta eşinizle mümkün olduğunca temasta bulunmamak gerekir. Çevrinizdeki kişilerinde bu kurallara riayet etmelerini isteyin. Evdeyken çocuğunuzun ve eşinizin de sık sık ellerini yıkamalarını ve gerekli temizlik kurallarına uymalarını isteyin. Kullandığınız diş fırçası ve macununu ayrı yerde tutun. Sabun olarak hijyenik sıvı sabunları kullanın. Kendinize ait bir el-yüz ve banyo havlunuz olsun. Diğer yandan bazı hastalıklara karşı bağışıklığınızın olup olmadığını bilin. Kızamıkçık, beşinci hastalık, suçiçeği v.b. hastalıklara karşı bağışıklığınızın olup olmadığını öğrenmek için hekiminizle görüşün.

Yediğiniz gıdalara dikkat edin. Hazırladığınız yemekleri güvenli şartlarda hazırlayın ve saklayın. Uzun süre yemeyip sakladığınız yemekleri atın. Yemek yaparken kullandığınız kap kacağın temiz ve güvenilir olduğundan emin olun. Mümkün olduğunca dışarıda yemek yemeyin. Yemekleri kendi evinizde yemeye dikkat edin. Yaptığınız yemeklerin güvenli olduğundan, sizin için gerekli olan vitamin, mineral v.b. desteklerinin olduğundan emin olun. Besinleri taze tüketmeye çalışın.

Eğer ev içinde hayvan besliyorsanız hayvanın bakımını, kontrollerini ve aşılarını yaptırın. Eğer imkanınız varsa hayvanı bahçenizde besleyin. Ya da evde onun için ayrı bir odada ayrı bir yer ayarlayın. Aslında evde hayvan beslememek hamile bir bayan için en güvenli olan yoldur.

Yayınlanma Tarihi : 13.07.2011

4901

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim