Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SAÇ BOYATMAK GÜVENLİ Mİ?

gebelikte saç boyatmak güvenli miGEBELİKTE SAÇ BOYATMAK GÜVENLİ Mİ?

 

Gebelikte saç boyatmanın güvenli olup olmadığı konusunda sınırlı sayıda arştırma bulunmaktadır. Bu araştırma verilerine göre tam bir kesinlik olmasa da gebelikte saç boyatma güvenli olabilir. Fakat bu araştırma verilerine göre ayrıca bu saç boyalarındaki kimyasalların çok azı hamile kadınlarda vücut sistemi tarafından emilebilir.

 

Gebelikte güvenli hareket etmek her zaman için önemlidir. Bu nedenle uzmanlar hamile kadınlara eğer saçlarını boyatmak istiyorlarsa ne azından ilk 3 ay süreyle saç boyatmayı ertelemelerini tavsiye etmektedirler. Çünkü bu ilk 3 aylık süre anne karnında gelişen bebek için önemlidir. Çünkü bu dönemde bebek daha savunmasızdır. Saçlara herhangi bir boyama işlemi saç derici tarafından vücut sistemine biraz da olsa geçebilir.

 

Gebelikte saçları boyatmadan önce hekimden onay almak gerekir. Ayrıca saçları boyatırken bulunulan ortamın iyi havalandırılması ve saç boyandıktan sonra saçların yıkanması gerekir. Çünkü aksi halde saç boyasının saç derisi vasıtasıyla emilerek vücut sistemine ve bebeğe zarar verme riski daha fazla olur.

 

Gebelikte kimyasal içerikli sentetik saç boyaları yerine tamamen bitkisel saç boyaları daha güvenli olabilir. Fakat bu tür doğal olarak bilinen saç boyalarını da satın almadan önce etiketine iyi bakmak gerekir. İçeriğinde doğal maddelerin yazıyor olması önemlidir. Doğal olduğu söylenen saç boylarında bile kimi zaman p-fenilendiamin, dihidroksibenzen ve aminofenol gibi sentetik kimyasal maddeler bulunmaktadır. Ürün etiketinde bu tür kimyasal maddelerin olup olmadığına iyi bakmak gerekir.

 

Gebelik döneminde de elbette ki her kadın güzelliğini korumak, güzel olmak ve kendini iyi hissetmek ister. Saçını kendisi boyamak isteyen bir anne adayı saçlarını boyarken eldiven giyinmeli ve bulunulan ortamı iyi havalandırmalıdır. Saçlar boyandıktan sonra işlemin sonunda saçlar yıkanmalıdır. Ayrıca saçları boyadıktan veya boyattıktan sonra uzun süre boyalı saçlarla durmamak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 23.03.2015

4169

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim