Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SAÇ BAKIMI

gebelikte saç bakımıGEBELİKTE SAÇ BAKIMI

Gebelik süresince saçlarınızda bazı değişmelerin olması normaldir. Fakat kendinizi bu 9 aylık süreçte hazırlamalısınız ve saçlarınızın da bakımına özen göstermelisiniz.

Saç bakımınız hem gebelik döneminde sağlığınız için hem de iyi görünmenize de imkan sağlayarak kendinizi daha iyi hissetmeniz için önemlidir.

Gebelikte saçlardaki değişmeler

Saçlar normalde aktif büyüme, dinlenme ve dökülme olmak üzere 3 safhadan geçerler. Bu safhalarda insanlar genelde her gün 100 saç teli kaybederler. Gebelik döneminde ise ortaya çıkan ekstra hormonlar bu saç gelişim döngüsünü değiştirir. Saçlar gelişir ve dinlenme safhasında durur. Dökülmeler azalır. Saçlar bu süreçte olduğundan daha kalın, uzun ve sık görünür. Kimi zaman bazı kadınlarda ise saçlar hamilelik döneminde normalde olduğundan daha kıvırcık veya daha düz görünebilir.

Gebelikte saçlardaki değişmelerin tam bir nedeni bilinmese de gebelik dönemindeki hormonal değişmelerin bunda etkili olduğu düşünülmektedir. Gebelik döneminde hormonlar saçlardaki foliküllerin biçimini değiştirir.

Kimyasallardan kaçının

Normal zamanlarda kadınların saçlarına yaptırdıkları boyama, saç şekillendirme işlemleri v.b. uygulamalar kendileri açısından oldukça rahatlatıcı bir etki gösterir. Fakat gebelik dönemi bu tür uygulamalara bir ara verilmesi gereken bir dönemdir. Özellikle ilk 3 ay için saç boyama gibi işlemlerden kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre saç boyalarında bulunan kimyasallar anne karnındaki bebeği olumsuz etkileyebiliyor. Saç derisi tarafından absorbe edilen saç boyası veya diğer kimyasallar anne karnındaki bebeğe geçebiliyor.

Gebelik döneminde keratin saç düzleştirici tedaviler de tavsiye edilmemektedir. Çünkü bunlar zararlı formaldehit içermektedir.

Gebelikteki saç bakımınız

Gebelikteki saç bakımınızda medikal içerikli bir şampuan kullanmadığınız sürece şampuanınızı, saç kreminizi, saç spreyinizi, jelinizi, saç köpüğünüzü değiştirmenize gerek yoktur. Eğer kullanıyorsanız bu konuda hekime danışmanızda fayda vardır. Çünkü gebelik döneminde bazı medikal şampuanların kullanılması sakıncalı olabilir.

Bazen ağır kokulu ürünler mide bulantısı gibi etkiler doğurabilir. Eğer kokulu ürünler sizde etki yapıyorsa koku içermeyen bir ürün kullanın.

Yayınlanma Tarihi : 04.11.2013

7613

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim