Haberler

Makaleler

GEBELİKTE SABAHLARI MİDE BULANTILARI

gebelikte sabahları mide bulantıları

GEBELİKTE SABAHLARI MİDE BULANTILARI


Gebeliğin özellikle ilk aylarında hamile bayanları etkileyen durumlardan birisi de mide bulantıları ve kusmalardır. Gebelikte özellikle sabahları mide bulantıları genelde ilk 3 ay görülür ve ondan sonra pek görülmez. Gebe kadınların küçük bir bölümü ise hemen hemen her ay gebelikleri boyunca sabahları bu mide bulantıları ve kusmaları yaşayabiliyorlar.

 

Gebelikte sabahları mide bulantısının nedeni nedir?

 

Gebe kadınların bu konuda en çok merak ettikleri şeylerden birisi de neden özellikle sabahları bu mide bulantılarının yaşandığı konusudur. Tabi aslında bunun birçok nedeni olabilmektedir. Mesela gebeliğin ilk aylarında kandaki gebelik hormonunun oldukça yüksek olması bunda bir etkendir. Midedeki yüksek düzeydeki asit miktarı, yine ilk aylarda kokulara karşı aşırı hassasiyet gibi nedenler gösterilebilir.

 

Gebe kadınların hepsinde sabah bulantıları ve kusmaları görülecek diye bir durum da söz konusu değildir. Bazı kadınlar bu sorunu yaşamayabilirler. Kimisi de bu sonu yaşasa bile etkilerini minimum düzeyde hissedebilir. Kimisi de ağır bir şekilde hissedebilir. Bu da genelde kandaki hormon miktarının azlığı ve çokluğuyla ilgilidir. Hormon miktarı ne kadar çok olursa etkileri daha fazla olacaktır.

 

Ayrıca yapılan araştırmalara göre anne adayındaki stres düzeyinin de mide bulantıları ve kusmalarda etkili olduğu saptanmıştır. Anne adayının gün içinde kendisini çok zorlaması, aşırı hareketlilik sonucu yorgunluk hisleri de mide bulantıları ve kusmalara yol açabilmektedir.

 

Diğer taraftan ilk annelik heyecanını yaşayacak olan kadınlarda ise psikolojik etkenler de ön plana çıkabilmektedir. Bu psikolojik etkenler kendini genelde heyecan ve korku şeklinde kendini gösterir. Bu duygular diğer normal insanlarda olduğu gibi gebe kadınlar da bir takım mide sorunlarına yol açabilir. Bu da kendini mide bulantısı ve akabinde kusma olarak kendini gösterir.

 

Gebelikte sabahları mide bulantılarında ne yapmak gerekir?

 

Her ne hamilelik döneminde mide bulantıları ve kusmaları ortadan kaldırmak zor olsa da bunun etkilerini en aza indirmek konusunda anne adayları bir takım önlemler alabilirler.

 

Kusmalar sonucu anne adayında sıvı kaybının olması muhakkaktır. Dolayısıyla bunun olumsuz etkilerini gidermek için sıvı gıdalardan bolca almak gerekir. Bunun için taze meyve suları, su, çorba, et suyu hem sıvı ihtiyacını giderecek hem de besin değeri yüksek olduğu için ekstra katkı sağlayacaktır. Diğer yandan sıvı ihtiyacı için suyu bol meyvelerden de yenebilir. Karpuz ve kavun v.b.

 

Sizde mide bulantısı yaratan yiyecekler var ise bu yiyecekleri bir süre yemeyin. Bunların yerine o yiyecekleri ikame edecek başka yiyecekleri yiyebilirsiniz Aynı şekilde sizde bulantıya yol açan ev içindeki yemek veya diğer şeylerden kaynaklanan kokuları ortadan kaldırmaya çalışın.

 

Bol bol proteinli gıdaları almak da mide bulantılarının etkilerini azaltacaktır. Ayrıca karbonhidratlar da bu konuda yardımcı olacaktır. Diğer yandan mide bulantılarından dolayı yiyemediğiniz yiyeceklerden gerekli vitamin değerlerini alamayacaksınızdır. Bu durumda hekiminizle görüşerek onun tavsiyesiyle ve önereceği vitamin ilacını alabilirsiniz. Tabi bu kesinlikle doktor kontrolünde olması gereken bir şeydir.

 

Mide bulantıları için diğer bir önlem yemekleri sık sık yemek olabilir. Çünkü günlük yemek öğününü 3 öğün olarak düşündüğümüzde öğün araları uzun olduğu için anne adayının aç karınla midesinin bulanması olasıdır. Dolayısıyla öğün sayısını artırarak mide bulantılarına yol açabilecek aç karından kaynaklanan nedenleri de ortadan kaldırmış olursunuz. Özellikle sabah kahvaltılarını daha erken yapabilirsiniz. En azından yatağınızın yanında atıştırabileceğiniz bir şeyler bulundurup sabah uyanır uyanmaz bunlardan birkaç lokma yiyebilirsiniz.

 

Anne adayları gebelik boyunca kendilerini psikolojik olarak güçsüz hissedebilirler. Ayrıca yorgun ve halsiz hissedebilirler. Dolayısıyla gebelik boyunca kişinin kendini fazla yormaması, dinlenmesine dikkat etmesi, uykusunu bolca alması, kendisinde stres ve üzüntü yaratan şeylerden uzak durması da önemlidir.

 

Eğer çalışan bir anneyseniz sabah işe yetişeceğim diye acele acele hareketler yapmayın. Sakin durmaya gayret edin. Hızlı hızlı hareket etmeyin. Bu sizin vücut dengenizi bozar. Sizde gereksiz yere heyecana yol açar. Bu da mide bulantılarına yol açabilir. Onun için işe giden bayanların sabah yataktan yavaş kalkması, yapacaklarını yavaş ve strese yol açmadan yapması önemlidir.

 

Anne adayının gebelik boyunca sigara içmemesi de şiddetle önerilmektedir. Hatta sigara içilen ortamlardan uzak durmak da gerekecektir. Çünkü sigara dumanı anne adayının ve bebeğin sağlığını tehlikeye attığı gibi annede mide bulantılarına da yol açabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 08.08.2011

10731

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim