Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ÖZ BAKIM

gebelikte öz bakımGEBELİKTE ÖZ BAKIM

Gebelikte anne adaylarının öz bakımlarını iyi yapmaları hem kendileri hem de bebeklerinin sağlıklı gelişmesi için çok önemlidir. Gebelikte öz bakım konusunda aşağıdaki pratik ve kısa bilgiler anne adayları için oldukça fayda sağlayacaktır:

1. Gebelik boyunca az fakat sık sık yemeyi alışkanlık haline getirin. Sağduyulu ve dengeli bir beslenme diyeti uygulayın. Gebelik öncesindeki kilonuzu dikkate alarak gebelik döneminde istenen kiloda olmaya çalışın.

2. Hekim tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayın. Reçeteli kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın. Aynı şey otc ilaçlar ve bitkisel tedaviler için de geçerlidir.

3. Gebelikteki mide bulantılarınız için zencefil kapsüllerini deneyin. Mide bulantınıza yardımcı olacaktır. Bu konuda hekiminize danışarak diğer mide bulantısı alternatif ilaçları veya tedavileri öğrenmeye çalışın.

4. Gebelikte egzersizin önemli olduğunu bilin. Fakat egzersiz öncesi hekiminize danışarak hekiminizin onayını alın. Kimi riskli gebeliklerde egzersiz önerilmeyebilir veya bazı egzersizler sizin durumunuz için uygun olmayabilir. Egzersizlerde su kaybınız olacağı için egzersiz başlangıcında, ortasında ve sonunda su için.

5. Sigara, alkol ve yasak maddelerden mutlaka uzak durun.

6. Cinsel ilişki eğer gebelik sağlıklı bir şekilde ilerliyorsa güvenli ve doğaldır. Fakat cinsel ilişki için durumunuzun uygun olup olmadığını hekiminize sorun.

Yayınlanma Tarihi : 12.04.2013

3689

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim