Haberler

Makaleler

GEBELİKTE OBEZİTENİN RİSKLERİ

gebelikte obezitenin riskleriGEBELİKTE OBEZİTENİN RİSKLERİ

 

Gebelikte obezite sorunu yaşamanız hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığını önemli düzeyde etkileyebilir. Bu yüzden gebelikte obezitenin olası risklerini, ne kadar kilo amanız gerektiği ve sağlıklı bir gebelik için neler yapmanız gerektiğini bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

 

Obezite nasıl tanımlanır?


Obezite vücutta aşırı miktarda yağ olması anlamına da gelir. Obezite vücut kitle indeksine göre tanımlanır. Vücut kitle indeksine göre kilo durumları aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır.

 

Vücut kitle indeksi

18,5 in altındaysa zayıf kilolu

18,5 – 24,9 arasındaysa normal kilolu

25 – 29,9 arasındaysa kilolu

30- ve üzeri kilodaysa obez

40 ve üzerindeyse aşırı obezite olarak tanımlanmaktadır.

 

Obezite gebe kalmayı olumsuz etkiler mi?


Obez olmak normal adet döngüsünü önleyerek doğurganlığa zarar verebilir. Obezite vitro fertilizasyon sonuçlarını da etkileyebilir. Bir kadının vücut kitle ineksi sonuçları arttıkça vitro fertilizasyon sonuçlarının da başarı şansı düşer.

 

Obezite gebeliği nasıl etkiler?

 

Gebelikte obez olmak çeşitli gebelik komplikasyonlarının riskini artırır. Bu komplikasyonlar aşağıda belirtilmiştir.

 

Gebelik diyabeti: Obez olan kadınlar normal kilolu kadınlara göre gebelikte diyabet ( gestasyonel gebelik ) sorunu yaşamaya daha yatkındırlar.

 

Preeklampsi: Preeklampsi gebelikte yalanan yükse tansiyon sorunudur. Obez kadınlarda gebelik döneminde yüksek tansiyon sorunu gelişme riski daha fazladır.

 

Enfeksiyonlar: Gebelik boyunca obez olan kadınlarda idrar yolları enfeksiyonlarının gelişme riski daha fazladır. Obezite ayrıca eğer sezaryen doğum olduysa lohusalık enfeksiyonlarının riskini de artırır.

 

Obstruktif uyku apnesi: Gebelikte obezite sorunu yaşayan kadınlar uyku apnesi soru yaşamaya daha yatkın olabilirler. Ayrıca kadında uyku apnesi sorunu varsa bu sorun daha da kötüleşebilir.

 

Gebelik süresi: Obezite beklenen gebelik süresini de uzatabilir.

 

Sezaryen ameliyatı: Gebelikte obezite sezaryen ameliyatı riskini artırmaktadır. Ayrıca sezaryen ameliyatında enfeksiyon riskini artırır ve iyileşme süresini uzatabilir.

 

Gebelik kayıpları: Obezite düşük yapma ve ölü doğum yapma riskini de artırır.

 

Gebelikte obezite bebeği nasıl etkiler?

 

Gebelikte obezite bebekte çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Makrozomi: Gebrelikte obezite sorunu yalayan kadınlar normalden daha iri bebekler doğurabilirler. Bu çocukluk obezitesi riskini de artırır.

 

Kronik sorunlar: Gebelikte obez olmak bebekte yetişkinlik döneminde kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik sorunların gelişme riskini artırır.

 

Doğum kusurları: Gebelikte obezite bebekte nöral tip defekti gibi doğum kusurları sorunlarına yol açabilir.

 

Gebelikte ne kadar kilo alınmalıdır?


Gebelik öncesi kilo, vücut kitle indeksi, anne adayının be bebeğin sağlık durumu gebelikte alınması gereken kiloda belirleyici olur. Bu konuda hekim kontrolünde kilo alınmalıdır.

 

Gebelikte kilo alımı miktarı tekli ve çoğul gebeliklere göre değişir.

 

Obezite için gebelikte nasıl bir bakım uygulanmalıdır?


Gebelikte obezite sorununda anne adayı hekim tarafından daha sık takip edilir. Hekim ziyaretleri daha sık yapılır. Ayrıca gestasyonel gebelik v.b. sorunlara karşı çeşitli testler de uygulanır. Bebeğin sağlıklı gelişip gelişmediğini kontrol etmek için de fetal ekokardiyografi gibi testler de hekim tarafından uygulanır.

 

Sağlıklı bir gebelik için ne yapmak gerekir?

 

Gebelikte obezite sorunu yaşansa da sağlıklı bir gebelik şansını artırmak için bazı önlemleri almak riskleri azaltacaktır.

 

1. Gebe kalmadan önce hekimle görüşerek obezite sorunuyla ilgili olası riskleri bilmek, sağlıklı bir gebelik için hekimle birlikte plan yapmak gerekir. Hekim gebelik öncesi bazı vitaminlerin alınmasını isteyebilir. Ayrıca hekim bir diyet uzmanına da görünmeyi tavsiye edebilir.

 

2. Düzenli olarak doğum öncesi bakım uygulamak obezitenin getirdiği olası riskleri azaltır. Örneğin doğum öncesi hekim ziyaretlerini aksatmamak gerekir.

 

3. Sağlıklı bir diyet uygulamak gebelikteki obezite sorununun getirdiği riskleri azaltır. Sağlıklı bir diyet için bir beslenme uzmanı eşliğinde beslenme programı uygulamak oldukça faydalıdır. Aşırı kilo almaktan kaçınmak gerekir. Gebelikte folik asit kalsiyum, demir ve vitamin ve mineraller oldukça önemlidir. Bunları içeren besinleri özellikle tüketmek gerekir.

 

4. Gebelikte fiziksel olarak aktif olmak da önemlidir. Fakat fiziksel aktivite düzeyi ve şekleri konusunda hekime danışmak gerekir.

 

5. Sigara ve alkol gibi risk yaratan faktörlerden uzak durulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 04.02.2013

3923

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim