Haberler

Makaleler

GEBELİKTE NEFES DARLIĞINI ÖNLEMEK İÇİN

gebelikte nefes darlığını önlemek içinGEBELİKTE NEFES DARLIĞINI ÖNLEMEK İÇİN

 

Gebelikte nefes darlığı daha yaygın yaşanan sorunlardan birisi. Her ne kadar gebeliğin erken dönemlerinde de görülebilse de gebelik ilerledikçe daha yaygın görülür. Gebelikte nefes darlığının birçok nedeni olabilir. Rahmin büyümesiyle diyaframa baskı yapması, gebelikte alınan aşırı kilolar, iri bir bebeğe hamile olmak, ikiz bebekler gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Diğer yandan gebelikte nefes darlılığını önlemek veya en azından hafifletmek olasıdır. Bunun için bazı önemleri almak gerekir:

 

1. Gebelikte nefes darlığını önlemek veya belirtilerini hafifletmek için sağlıklı beslenme önemlidir. Sağlıklı bir diyet gebelikte aşırı kilo alınmasını önler. Gebelikte kilo alımı gereklidir. Fakat bu belli ölçülerde olur. Aşırı kilo nefes darlığını tetikleyebilir. Bu nedenle şekerli, tuzlu ve yağlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Ayrıca sağlıklı hazırlanan besinleri tercih etmek gerekir.

 

2. Gebelikte yeterince su içilmelidir. Kahve, çay ve soda gibi içecekleri mümkün olduğunca sınırlandırmalı ve alkolden uzak durmalıdır. Bu içecekler vücutta diüretik bir etki yaratıp sıvı eksikliğine neden olabilir. Çay ve kahve gibi içeceklerde bulunan tannin maddesi vücutta demirin emilimini azaltır.

 

3. Demir minerali açısından zengin besinleri yemek gebelikte nefes darlığına karşı faydalıdır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, dutgil meyveleri. Vücudun demir emilimine yardımcı olması için ayrıca C vitamini içeren besinleri de bol tüketmek gerekir. Çünkü C vitamini demir elimini artırır.

 

4. Gebelikte fasulyegiller oldukça faydalı besinler. Harika protein kaynaklarıdır. Fakat fasulyegilleri orta düzeyde tüketmek gerekir. Özellikle koyu renkli fasulyegil besinlerinden çok fazla tüketmek demir emilimine zarar verebilir.

 

5. Gebelikte hamile kadıların kendilerini aşırı yormaları nefes darlığını tetikleyebilir. Bu nedenle gebelik döneminde vücudu zorlamamak gerekir. Ev işlerinde başka insanların da yardımını almak, ağır şeyler kaldırmamak nefes darlığı sorununu önlemeye yardımcı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 24.03.2015

3178

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim